Българската народна банка (БНБ) се обяви срещу промените в управлението на Сребърния фонд, които бяха приети днес от Министерския съвет.
В позиция, разпространена часове след взетото от правителството решение, от централната банка заявяват, че влагането на пари от фискалния резерв в държавни облигации носи макроикономически рискове и ще навреди на фискалната позиция на България.
Сребърният фонд (чиято цел е да гарантира пенсионната система на страната) е част от фискалния резерв и средствата в него са актив на българската държава, напомнят от БНБ.
С инвестирането на средства от него в български ДЦК обаче тези средства престават да бъдат актив и се превръщат в пасив (т.е. задължение) на държавата, се казва в позицията на банката.
Управляваните от БНБ средства на Фонда са част от международните валутни резерви на България и инвестирането им в активи вътре в страната автоматично ще понижи тези резерви.
Според БНБ това ще даде силен негативен сигнал за инвеститорите и чуждестранните анализатори, ще накърни доверието в българската икономика и ще повиши цената, на която се финансират правителството и частния сектор.
Наличието на високи фискални буфери досега бе изтъквано от международните рейтингови агенции като едно от главните предимства на българската икономика, които й позволяват да се справя с икономическата криза, посочват още от БНБ.
Допълнително понижаване на фискалния резерв ще лиши България от този важен защитен механизъм и съответно ще предизвика понижение в кредитния рейтинг на държавата.
Друг рисков фактор според БНБ е, че инвестирането на фискалния резерв в обособени активи означава намаляване на онази част от средствата в него, които могат да обслужват ликвидните нужди на държавата.
В становището на БНБ се споменава и явен конфликт на интереси:
В ролята на емитент на ДЦК държавата има за цел да се стреми към ниски разходи, свързани с държавния дълг, докато в ролята си на управляваща фонда държавата има интерес да инвестира в книжа с висока доходност.
Възможността за значително инвестиране на фонда в български ДЦК ще повиши цените им и ще понижи доходността по-тях, което ще бъде изгодно за държавата като емитент, но ще бъде в ущърб на бъдещите пенсионери, посочват от БНБ.
Пълният текст на позицията на централната банка е публикуван в сайта й.
Още финансови и икономически новини в PariteNi.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!