В края на юни дефицитът по държавния бюджет е достигнал 995,6 млн. лв., показват публикувани днес данни на Министерството на финансите за консолидираната фискална програма.
Отрицателният баланс се формира от дефицит по националния бюджет в размер на 556,0 млн. лв. и дефицит по европейските средства в размер на 439,5 млн. лева, уточняват от ведомството.
От Министерството на финансите посочват, че причината за дефицита са по-високите разходи по европейските програми и фондове, както и по-високите социални разходи, включително и поради ефекта от увеличението на пенсиите от 1 април 2013 г.
Влияние върху дефицита оказват и временно замразените плащания от ЕК по ОП „Околна среда" и по две оси на ОП „Регионално развитие",
където се очаква след отблокиране на плащанията на България да бъдат възстановени сертифицирани разходи в общ размер на 478,3 млн. лева, се казва в прессъобщението на Министерсвото на финансите.
Размерът на фискалния резерв към 30.06.2014 г. е 6,6 млрд. лв., в т.ч. 5,9 млрд. лв. депозити на фискалния резерв в БНБ и банки и 0,7 млрд. лв. вземания от фондовете на Европейския съюз за сертифицирани разходи, аванси и други.
Постъпилите приходи и помощи по консолидираната фискална програма за първото полугодие на 2014 г. са в размер на 14,17 млрд.лв., или 45,7% от годишните разчети за 2014 година. Съпоставено със същия период на предходната година данъчните постъпления нарастват номинално с 294,3 млн. лева (2,7%).
Разходите към 30 юни 2014 г. възлизат на 15,16 млрд. лв., което е 46,7% от годишния разчет. Спрямо юни 2013 г. общо разходите по КФП са нараснали с 993,7 млн. лв. (7%), което се дължи основно на ускореното усвояване на средствата по програмите и фондовете на ЕС и на ръст при социалните разходи, съобщава още Министерството на финансите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!