Д ефицитът на държавния бюджет в края на април е 864,5 млн. лв. Това показват данните за изпълнението на консолидираната фискална програма към 30 април, публикувани от Министерството на финансите.
Отрицателният баланс се формира от дефицит по националния бюджет в размер на 454,1 млн. лв. и дефицит по европейските средства в размер на 410,4 млн. лв.
Дефицитът се формира основно от по-високите разходи по европейските програми и фондове, както и от по-високи социални разходи, включително и поради базов ефект от увеличението на пенсиите от 1 април 2013 г., обясняват от Министерството на финансите. Дефицитът по КФП към края на април 2013 г. беше в размер на 286,4 млн. лв.
Размерът на фискалния резерв към 30 април е 6 млрд. лв., в т.ч. 5,1 млрд. лв. депозити на фискалния резерв в БНБ и банки и 0,9 млрд. лв. вземания от фондовете на Европейския съюз за сертифицирани разходи, аванси и други, съобщи още МФ. От ведомството уточняват, че обхватът на фискалния резерв е променен, като се включват и вземанията от фондовете на Европейския съюз.
Постъпилите приходи и помощи по консолидираната фискална програма за отчетния период са в размер на 9,45 млрд лв., или 30,5% от годишните разчети за 2014 г.
при 30,4% изпълнение за същия период на миналата година. Според данните на МФ в сравнение с периода януари-април 2013 г. приходите по КФП нарастват със 165,2 млн. лв. (1,8%), като ръст се отчита основно в частта на данъчните приходи.
Разходите по консолидираната фискална програма (включително вноската на Република България в бюджета на ЕС) към 30 април възлизат на 10,3 млрд. лв., което е 31,7% от годишния разчет. Спрямо април 2013 г. общо разходите по КФП са нараснали със 743,3 млн. лв. (7,8%), което се дължи основно на ускореното усвояване на средствата по програмите и фондовете на ЕС и на ръст при социалните разходи, посочват от МФ.
Важно е да се отбележи, че разходите по сметките за европейски средства (вкл. националното съфинансиране) нарастват значително - с 514,2 млн. лв. повече спрямо същия период на 2013 г., което е свързано с по-доброто усвояване на средствата по европейските програми, докато разходите по националния бюджет нарастват едва с 2,6% (229,1 млн. лв.) спрямо отчетените за същия период на 2013 г., се казва още в съобщението на Министерството.
Разходите по европейските средства (вкл. националното съфинансиране) към края на април 2014 г. са в размер на 1 229,9 млн. лв., като отчетените за същия период на 2013 г. разходи са в размер на 715,7 млн. лева.
В структурно отношение разходите за издръжка и лихвените разходи са по-ниски в сравнение със същия период на миналата година, докато ръст се отчита основно при социалните и здравноосигурителните плащания и при капиталовите разходи. Ръстът при социалните разходи се дължи основно на базов ефект от увеличението на пенсиите от 1 април 2013 г., както и на по-високи здравноосигурителни плащания през първите месеци на 2014 г., свързани с разплащане на задължения от предходната година и др. От друга страна ръстът при капиталовите разходи (вкл. нетния прираст на държавния резерв) отново е свързан с по-високите плащания по програмите и фондовете на ЕС.
Възстановеният на бизнеса данък добавена стойност (ДДС) без прихващане през април 2014 г. е 438,7 млн. лева, показват данните на Националната агенция за приходите, цитирани от Министерството на финансите. През април тази година 8 714 са фирмите получили дължимия им ДДС, като на 95 процента от тях, или на 8237 компании, са възстановени суми в размер на до 100 000 лева.
За периода януари - април 2013 г. възстановеният ДДС е в размер на 1,87 млрд. лв., а за същия период на 2014 г. е възстановен ДДС в размер на 1,96 млрд. лв. Нивото на невъзстановения данък намалява от 309 млн. лв. към април 2013 г. на 189 млн. лв. към месец април 2014 г. Стриктното спазване на сроковете за възстановяване на ДДС и акциз, започнало от началото на мандата на правителството и продължаващо и през тази година, е в съответствие с политиката на утвърждаване на държавата като коректен платец и партньор на бизнеса и е средство за създаване на нормални условия за растеж и развитие.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!