Депутатите приеха на първо четене в бюджетната и в икономическата комисия държавния бюджет за 2013 г.
В бюджетната комисия 12 народни представители гласуваха "за", четирима - "против", а в икономическата – 16 гласа "за", четирима - "против" и един - "въздържал се".
При гласуването не се приеха бюджетите на Висшия съдебен съвет (ВСС) и на Комисията за финансов надзор (КФН).
Основните критики на опозицията бяха, че приходната част на бюджета е прекалено оптимистична.
Подуправителят на БНБ Калин Христов, който участва в дебатите, коментира, че прогнозите за приходите в бюджета са завишени.
Има и нещо радостно в този бюджет - пицарията затваря, този път с подоходен прах в очите, коментира депутатът от Коалиция за България и бивш икономически министър Петър Димитров, цитиран от Агенция "Фокус".
"Аз в този бюджет не наблюдавам ляв завой. Ако под ляв завой се разбира връщане към времената на бюджетни излишъци, то г-н Мартин Димитров може да бъде спокоен, че няма да има такова връщане. Това правителство докара на България 8 млрд. бюджетен дефицит. С каквато и лупа да гледаме този бюджет, няма завой наляво", посочи депутатът.
"Когато г-н Дянков каза, че ще има ръст на доходите, аз се зарадвах. Помислих, че това ще е бюджет на разкаянието и ще се извиним на хората", каза депутатът.
"За да се увеличат доходите, трябва да се вземе от нещо друго. Парите от ДДС и от акциз се плащат от крайните потребители. Моята груба сметка показва, че вие ще увеличите доходите като ги намалите – ще вземете два пъти повече от доходите, ще дадете половината, другата половина ще дадете за магистрали", заяви Димитров.
"В България вече няма лекари. Ние обезлюдяваме собствената си държава от квалифициран персонал. Какво правите в тази посока? Пенсионерите няма къде да се дянат. Но другите, които имат изход, са събрали куфарите. Очаквах синдикатите да реагират по-остро на тази политика. Няма политика за задържане на българите в България. Непрекъснато ги прогонваме от страната”, посочи още депутатът.
"Заявихте, че ще има по-голяма справедливост. Данъкът върху лихвите ли е по-голямата справедливост? Той е еднакво несправедлив и за богатите, и за бедните. Всички наказваш с този данък, влошаваш бизнес средата. Като искате справедливост, защо доходите над 2200 лв. не участват в осигурителната система. Защо тези хора да не помогнат на пенсионерите, на болните? Каква е тая справедливост, при която бедните и средната класа с доходи до 2200 лв. издържат осигурителната система, а най-богатите хора изобщо не участват”, заяви Димитров.
"Приветствам някои ваши изказвания, г-н Дянков, за това, че е необходимо друго данъчно облагане при друго правителство. Благодаря Ви за това признание, ще се постараем да изпълним това поръчение", коментира Димитров.
Недостатък на Бюджет 2013 г. е, че няма буфери, коментира депутатът от ДПС Йордан Цонев.
"Обяснимо е това, защото буфери се използват, когато има достатъчно налични ресурси”, каза Цонев. Очаквам, че прогнозата няма да се сбъдне и дефицитът няма да е какъвто е заложен в бюджета, каза депутатът. Този бюджет фокусира управленските недостатъци на правителството на ГЕРБ за целия мандат, посочи Цонев.
"Бюджетът е бюджет на полугодието и предвидените приходи са нереални, а разходите – реални. Не устояхте на изкушението да направите предизборен бюджет с предизборни харчове. Първа задача на следващия кабинет ще е да ремонтира бюджета", заяви депутатът от ДПС.
Павел Шопов от "Атака" заяви, че ще внесат алтернативен бюджет, в който ще има различни параметри, ще има коренна промяна в пакета от данъчни закони.
"Бюджетите в последните три години са рестриктивни, продиктувани са от чуждестранни фактори", заяви Шопов. Това не са бюджети, които да са в полза на българския национален интерес и да изпълняват функции по стимулиране на икономиката, заяви той.
Съпредседателят на Синята коалиция Мартин Димитров заяви, че е притеснителен левият завой на управляващите. "Г-н Дянков вие не можете да биете БСП на техния терен, не изоставяйте дясната политика, призова Мартин Димитров.
По думите му в бюджета не се слага ясна тенденция за намаляване на дефицита.
Дарин Матов от ГЕРБ заяви, че не се притеснява, че се прави ляв завой. „Левите харчат, десните трупат. Няма лошо да има данъци. Тук не говорим за ляв завой, каза депутатът.
С Бюджет 2013 се концентрираме върху увеличаване на доходите, каза вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков при представянето на бюджета за следващата година пред две парламентарни комисии.
Макроикономическите очаквания за следващата година са свързани с растеж на БВП от 1,9% с основен принос вътрешното търсене, заяви финансовият министър.
Очаква се запазване на заетостта и нивото на безработицата от това на 2012 г. Размерът на приходите е на ниво от 37,5% от БВП предложен за следващата година, което представлява растеж от 6,4% спрямо програмата за 2012 г.
Предвидени са редица мерки за подобряване на събираемостта на приходите. Приоритетно се осигуряват средства за мерки в областта на социалната политика и за образование, добави Дянков.
Останалите приоритетни сектори, за които е заложено увеличение на средствата са следните: култура - увеличение с 35 млн.лв., в т.ч. на държавните, общински културни институти, читалища, библиотеки и др. - с 26 млн.лв.; здравеопазване - нетно увеличение с 91 млн. лв., публична инфраструктура - с 510 млн. лв., селско стопанство - с 196 млн. лв.
Министерството на икономиката, енергетиката и туризма подкрепя бюджета за следващата година, защото той е фокусиран върху доходите, каза икономическият министър Делян Добрев при представянето на бюджета.
Според него увеличаването на доходите неминуемо ще доведе и до увеличаване на вътрешното търсене. Това само по себе си е добър знак за по-висок ръст на икономиката през следващата година - 1,9% е абсолютно постижим за 2013 г., смята икономическият министър.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!