Депутатите приеха на първо четене законопроекта за държавния бюджет на Република България за 2012 г.
Гласували са 209 народни представители, от които "за" са 127, "против" - 82, няма "въздържали се".
Проекта подкрепиха депутатите от ГЕРБ, един от "Атака" и всичките 17 независими, част от които са депутатите от вече несъществуващата парламентарна група на РЗС.
Бюджетът е със страшно много недостатъци, но основният въпрос е каква е алтернативата на този бюджет и кой би могъл да бъде носител на тази алтернатива при нарастващата рецесия в Европа, заяви лидерът на РЗС Янев.Бюджетът беше разкритикуван от "Коалиция за България", ДПС и "Синята коалиция".
Малко след гласуването стана ясно, че единственият народен представител от "Атака", който подкрепи бюджета - Цвета Георгиева, напуска парламентарната група на Волен Сидеров.
По-рано днес стана ясно, че преди второто четене в бюджета за догодина ще има промени в бюежта на НОИ. Най-съществената сред тях е, че пенсионната възраст ще бъде увеличена с една година.
След гласуването финансовият министър Симеон Дянков определи дискусията като вяла. "Опозицията все още ближе раните си от изборната загуба", заяви той.
Преди дебатите Дянков представи законопроекта пред депутатите.
Вероятността за нова рецесия в Европа
е голяма и всички очаквания за 2012 г. са променени в посока надолу, заяви той.
ЕК е благосклонна към България в прогнозите си - очакваният ни ръст е ревизиран от 3,7% на 2,3%, като по този показател страната ни се нарежда на пето място, посочи финансовият министър.
Дянков припомни, че според икономическата прогноза на ЕК се очаква забавяне на растежа навсякъде в Европа.
Той отбеляза, че очакваната средна стойност на растежа за ЕС е 0,6%, а шест държави ще имат дори отрицателен ръст.
Финансовата стабилност е в основата на националната сигурност и става все по-важен фактор в Европа, допълни министър Дянков.
Той определи като основна задача за следващата година продължаване на досегашната политика на финансова стабилност.
От началото на следващата година ще сме в условия на действащ пакт за финансова стабилност и промените в закона за устройство на държавния бюджет ни поставят ограничения от 2% за дефицит и 40% за преразпределенията през бюджета, посочи още Симеон Дянков.
Той посочи, че фискалната цел е още по-консервативна - дефицит от 1,3% от БВП.
Допълнителната консолидация ще ни позволи да ограничим негативните ефекти от забавянето на растежа в Европа, посочи той и отбеляза, че свиването на дефицита ще се постигне при запазване на същите нива на преките данъци, а долната граница на фискалния резерв ще остане както и през тази година - 4,5 млрд. лв.
Забавянето на икономиката навън ще се отрази на темповете на износа, прогнозира Симеон Дянков.
Той очаква постепенно възстановяване на вътрешното търсене и това да се превърне в основния двигател на растежа.
По отношение на пазара на труда предвиждаме стабилизиране на броя на заетите, коментира финансовият министър.
Прогнозата е безработицата да остане на нивата от тази година
Планираме размер на приходите от около 29 млрд. лв. или 35,2% от БВП, което е увеличение с около 1 процент спрямо тази година, посочи Симеон Дянков.
За предвидения номинален растеж на приходите с около 2,5 млрд. лева ще се разчита до голяма степен на фондовете и програмите на ЕС.
Независимо от запазването на общото ниво на разходите, през 2012 г. ще осигурим повече средства за образование, за съфинансиране на програми от ЕС, за наука и култура, каза финансовият министър.
В бюджет 2012 са предвидени различни източници на финансиране, което ще позволи гъвкавост при вземане на решение, отбеляза той.
Дянков отбеляза, че политиката при поемането нови дългови задължения също ще бъде консервативна.
Парламентът прие и бюджета на здравната каса за 2012 г.
със 116 гласа "за", 51 "против" и без въздържали се.
Проекта подкрепиха депутатите от ГЕРБ, един от "Атака" и 9 независими, които присъстваха в залата.
Останалите депутати от ПГ на "Атака" не гласуваха. Против законопроекта бяха Коалиция за България, ДПС и Синята коалиция.
Със 113 гласа "за" и 49 "против" депутатите приеха на първо
четене и бюджета на Държавното обществено осигуряване за 2012 г.
103 народни представители от ГЕРБ, един от "Атака" и девет
независими депутати подкрепиха проекта на кабинета.
Против бяха от Коалиция за България, Синята коалиция и ДПС.
Още икономически новини в PariteNi.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!