Проектът за АЕЦ "Белене" може да се окаже най-бързият начин за връщане на БСП и ДПС на власт и провал на сегашното правителство.
Това заяви съпредседателят на Синята коалиция Мартин Димитров в началото на днешното изслушване в парламента на министър Трайчо Трайков във връзка с проекта "Белене".
Искането за изслушването беше на Синята коалиция.
Димитров отбеляза, че проектът е гаф на предишния кабинет и призова управляващите да не поемат отговорност за тази грешка.
Когато ГЕРБ дойдоха на власт, обещаха ревизия на проекта "Белене", припомни той.
Според него за проекта трябва да се потърси категорична отговорност от миналото правителство и да се направи проверка какви злоупотреби има там, как са изхарчени парите.
Според него реализацията на проекта може да коства стабилността на бюджета, както и отлагане от излизането на България от кризата.
Интересът на Русия по този проект е ясен, но интересът на България не е защитен и не е изяснен, смята Мартин Димитров.
Той призова управляващите да помислят какво ще прави финансовият министър с този проект за 20 млрд. лв. без осигурено финансиране.
Проектът трябва да бъде спрян, България няма нужда от АЕЦ "Белене", особено с остаряло руско оборудване, посочи съпредседателят на Синята коалиция.
Не е доказана нуждата от нова атомна централа, страната има сериозен излишък на мощности, смята той.
Димитров предупреди, че може да се окаже накрая, че имаме централа, но нямаме пазар и отбеляза, че "Белене" не е необходима за вътрешното потребление на ток.
Може да се окаже по-евтино, ако въобще е необходима нова ядрена мощност, да бъдат построени 7 и 8 реактор на АЕЦ "Козлодуй", е неговото мнение. Ако спрем проекта АЕЦ "Белене",
страната ни ще загуби вложените до сега 1 млрд. евро
и ще трябва да плаща допълнително неустойки, заяви Трайков на днешното си изслушване.
Той допълни, че ако страната ни продължи работата по проекта, няма да дава повече пари и въпросът е как това да се случи. По проекта има реалности, с които трябва да се съобразяваме.
Когато нашето правителство дойде на власт казахме, че не можем да продължим по схемата, такава, каквато имаше до момента, каза още министърът.
Тогава не беше ясно как ще продължава нататък, защото, по думите на Трайков, проектът бил докаран до "под кривата круша".
За последните пет години имаше само имитации - на изследвания, на осигурено финансиране за 51%, но нищо от това не може да се случи, каза министърът.
При идването ни на власт трябваше да носим търговския риск с инвестиция от 5 млрд. евро по проекта за българските 51%, каза Трайков.
Не сме поели ангажименти за АЕЦ "Белене", ние искаме обществено обсъждане по въпроса как да продължим по проекта, посочи министъра и допълни, че идеята, която се обсъжда в момента, не предвижда допълнителни средства от българския бюджет, от бюджета на БЕХ и НЕК, нито пък държавни или корпоративни гаранции.
Няма да дам нито стотинка за АЕЦ "Белене"
от бюджета за тази, следващата или по-следващата година, заяви по време на парламентарния контрол финансовият министър Симеон Дянков.
Кабинетът "Борисов" няма да допусне безконтролно харчене на парите на българските граждани, заяви Дянков.
Той добави, че цел на правителството е да стабилизира финансовото състояние на държавата.
Въпросите на депутатите към Трайков по време на изслушването бяха основно свързани с цената на изграждането на АЕЦ "Белене", участието и ангажиментите на държавата.
От Коалиция за България се интересуваха дали Трайчо Трайков от името на правителството може да даде гаранция, че "Белене" ще се реализира и на каква цена.
Делян Добрев от ГЕРБ попита колко средства точно са инвестирани в проекта "Белене" и могат ли да бъдат потърсени варианти, за да се спаси централата без да се търсят държавни гаранции.
Рамадан Аталай (ДПС) се интересуваше какви са изводите на управляващите от това, че има забавяне с 8-10 месеца на изграждането и каква е цената. Според Иван Костов
няма яснота дали "Белене" е интересен от икономическа гледна точка.
Той поиска отговор от министър Трайков дали кабинетът има намерение да наеме сериозен чуждестранен консултант, който да проучи всички въпроси, задължителни преди да започне да се строи, и да изчака отговорите преди да премине към самото строителство.
Кой ще даде 10 млрд. евро, колкото се очаква да бъде цената на АЕЦ "Белене" и при какви условия, попита Иван Иванов от Синята коалиция.
Той посочи, че не е налице финансовото структуриране на обекта. Какви са изводите, че досега няма стратегически инвеститор, който да е проявил интерес към обекта, добави Иванов.
По думите му, ако България участва с поне 50% в този проект и получи и кредит за него, това означава в продължение на 15-20 години ние да не използваме енергията.
От името на ПГ на "Атака" Любомир Владимиров се поинтересува дали НЕК ще има дългосрочен ангажимент за изкупуване на електроенергията от АЕЦ "Белене".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!