20% ръст на инвестициите за тази година спрямо предходната очаква ръководство на Българската агенция за инвестиции (БАИ).
В интервю за БТА изпълнителният директор на агенцията Борислав Стефанов прогнозира, че това означава, че можем да очакваме между 1,7 и 2 млрд. евро преки чуждестранни инвестиции за 2012 г.
Делът на инвестициите в производство се увеличава, отчете Стефанов.
Тази година само в автомобилния сектор работихме върху десетина проекта и смятам, че поне четири - пет от тях ще се реализират в България, каза още той.
Това не значи, че до края на годината някой ще отвори завода, но най-малкото следващите пет-шест месеца ще се вземе решение това да е в България, допълни ръководителят на БАИ.
Според него сферите, които ще са най-актуални за инвестиции у нас през 2013 г., ще са аутсорсингът и автомобилната промишленост. Има няколко проекта в химическата индустрия и един-два в медицинския туризъм.
Борислав Стефанов отбеляза, че все още в много държави по света не се знае, че в България има потенциал за производството.
"Малко хора си дават сметка за плюсовете от членството ни в ЕС, комбинирани с ниските разходите за правене на бизнес в България. За макроикономическата и политическата ни стабилност си знаем ние и още няколко държави от региона", допълни още Стефанов.
Агенцията ще се опита да привлече японски инвестиции в България,
в сферата на производството на транспортно оборудване, машиностроене, електроника, логистика и химическа промишленост.
От там планират в началото на декември да представят България като инвестиционна дестинация на бизнес форум в Токио, като поканят японски фирми, които вече работят у нас, да споделят впечатленията си.
В Япония цената за производство е много по-висока и за японците има смисъл в изнасяне на производството, посочи Стефанов. По думите му
основната задача на Агенцията не е да доведе конкретни инвеститори, а да повиши разпознаваемостта на страната ни.
За тази и следващата година от БАИ планират представяние на страната ни в девет държави. Стефанов заяви, че ще смята тези срещи за успешни, ако се увеличат инвестициите в секторите с потенциал, свързани с производство и експортно ориентираните услуги - IT, аутсорсинг, медицински туризъм, сектори.
"Например това, което знаят в Япония, Китай, Корея е, че имаме стара култура, че правим фестивал на розите и правим кисело мляко. В Китай, освен тези неща, се знае, че сме втората държава в света, която им е признала независимостта след СССР, а в Япония се добавя и личността на Калоян Махлянов-Котоошу", поясни той.
По думите му никой не знае, че у нас има потенциал за производството, малко хора си дават сметка за плюсовете от членството ни в ЕС, комбинирани с ниските разходите за правене на бизнес в България.
За макроикономическата и политическата ни стабилност си знаем ние и още няколко държави от региона, но в Япония например, страната ни не присъства често във вестниците, каза още Стефанов. По думите му
България все още не е станала разпознаваема в Китай.
По отношение на заявения интерес от китайски фирми към производство на автобуси и кари у нас Стефанов обясни, че първоначално ще се потвърди с посещението на представители на компаниите за оглед на терени, където може да се построят заводите, среща с доставчици и клиенти, както и с представители на висшите училища, които подготвят такива специалисти.
За трите германски инвестиционни проекта шефът на БАИ посочи, че в рамките на следващата година германската компания - производител на панели и софтуер за климатици за луксозни автомобили - се очаква да изгради у нас предприятие. Инвестицията е за около 30 млн.евро и се предвижда да бъдат разкрити около 500 работни места.
"Това, което ме радва, е че освен производство, фирмата иска да изнесе у нас и част от развойната си дейност. След контактите им с техническите университети в Пловдив и София, те се убедиха във възможностите да изнесат част от тази си дейност в България", добави той.
За другата немска фирма, която също е от автомобилната сфера и електротехниката Стефанов каза, че предстои да се регистрира компания в България. Фирмата е търсила подходящ терени за производство си основно в Централна и Северна България. Става въпрос за завод, който първоначално ще започне с 300-400 души, а след три годни ще създаде работа за над 1500 души.
Другата немска инвестиция е в областта на производството на предпазни въздушни възглавници за коли.
"Компанията искаше да направи у нас завод за текстил за такива възглавници и да създаде заетост за 1500-2000 души. На този етап нямаме официално информация дали са се отказали от проекта", каза Стефанов.
По отношение на преките чуждестранни инвестиции от БАИ отчитат по-добри резултати спрямо миналата година.
"В един момент имахме над 200% ръст спрямо предходната. По данни за периода януари - септември привлечените инвестиции са 970 млн. евро. През същия период на миналата година те бяха към 710 млн.евро", заяви Стефанов.
Като се има предвид, че ноември и декември са силни месеци за инвестиции, той прогнозира, че когато излязат първите ревизирани данни - март - април 2013 г., ще имаме поне 20% ръст на инвестициите спрямо 2011 г.
Това означава, че можем да говорим за някъде между 1,7 и 2 млрд. евро преки чуждестранни инвестиции за 2012 г., посочи Стефанов. По думите му
двете сфери, които за момента изглеждат най-актуални за България, са аутсорсинг и автомобилна промишленост,
има няколко проекта в химическата индустрия, в медицинския туризъм има един - два проекта.
От следващата година ще влязат в сила промените в закона за инвестициите, с което очаквам както услугите, така и производството да станат още по-привлекателни за инвеститорите.
Още икономически и финaнсови новини на Pariteni.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!