Енергийният министър Асен Василев днес повтори позицията си, че цената на електроенергията може да бъде запазена такава каквато е.
За да се запази обаче, трябва да се намалят разходите за производство и пренос на енергия, добави Василев, който заедно с вицепремиера и регионален министър Екатерина Захариева и министри от икономическия екип направиха неофициален отчет за свършеното от служебния кабинет.
Асен Василев посочи, че основният проблем пред МИЕТ по време на управлението на служебния кабинет е бил да се стабилизира енергийната система.
В енергетиката има изключително много дисбаланси и целта ни беше да намалим себестойността на енергията и да намерим нов начин за натоварване на мощностите и либерализиране на пазара, каза той.
Василев отбеляза, че системата е осигурявала възможност на всички мощности да произвеждат енергия и да натоварват сметките с добавки за "кафява" и "зелена" енергия и с други разходи.
Надявам се обществения съвет в МИЕТ да се запази, защото иначе всички разходи ще се прехвърлят на потребителите, хората отново ще излязат на улицата и ще кажат "Стига!", каза Василев.
"За да върнем доверието на хората създадохме обществени съвети в някои министерства и те постигнаха немалко резултати. Тези съвети не премахват отговорността на институциите, но създават легитимност пред хората", каза Екатерина Захариева.
Тя подчерта, че именно дефицитът на доверие към институциите е бил основното предизвикателство пред министрите от служебния кабинет.
"За няколко месеца не можем да свършим цялата работа в борбата с монополите и да решим проблемите в енергетиката. За да си върнем доверието, е много важно да сме честни и ние обявихме публично кой и на кого и за какво плаща в енергетиката", каза Захариева.
Тя съобщи, че окончателният доклад на Световната банка за състоянието в енергетиката ще бъде обявен във вторник.
Два са ключовите пункта в тази доклад - либерализация и създаване на независим, силен регулаторен орган. Предизвикателства обаче са и огромното производство на енергия и енергийната ефективност, добави Захариева.
ДКЕВР трябва да е независима, с наистина независим бюджет, добави вицепремиерът.
Цените на тока не могат да се намаляват да безкрайност, но може да се повиши енергийната ефективност, отбеляза тя и припомни отпускане на повече пари от европейските фондове и финансиране до 75% на много проекти за саниране на жилищни сгради.
Отделно, чрез постановление на МС, се създаде възможност най-бедните хора да могат да получат и 100 процента финансиране за саниране на жилищата, допълни Захариева.
Искаме 20% от средствата в новата оперативна програма "Региони в растеж" да отиват за мерки на енергийна ефективност за обществени и жилищни сгради, каза още тя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!