Р авнището на безработица през следващата година няма да надвиши 13%, благодарение на мерките и програмите от националния план за действие по заетостта.
Това заяви социалният министър Хасан Адемов, цитиран от Dariknews.bg по време на заседанието на националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС), на което бе разгледан документът
За реализацията на плана са осигурени 73 млн. лв. от държавния бюджет. Макар и с възражения, КНСБ подкрепи плана за действие по заетостта. Работодателските организации също гласуваха "за", с изключение на КРИБ, които категорично се обявиха против.
Адемов отрече информацията, че има договорка между БСП и ДПС за въвеждане на възможност за предсрочно пенсиониране
Той потвърди позицията на министерството против такава възможност, което съвпада с решението на социалната комисия от миналата седмица, с което беше отхвърлен вариантът за по-ранното пенсиониране.
КНСБ не подкрепя какъвто и да е вариант за предсрочно пенсиониране и настоява замразяването на условията за пенсия през следващата година да важат и за категорийните работници. Това заяви от своя страна лидерът на конфедерацията Пламен Димитров.
По думите му не е допустимо възрастта за военнослужещите да отпадне, а за миньори и металурзи да продължи да нараства. Димитров посочи, че миньорите са в готовност да бранят правата си. Ако в сряда няма решение по този въпрос, ще има сериозни катаклизми, коментира още той.
Правителството ще продължи работата по стажантските програми и другите промени в Кодекса на труда (КТ), за да имаме ефективни инструменти срещу младежката безработица,
заяви вицепремиерът Занаида Златанова, цитирана от БТА, след края на тристранката днес.
Тя изрази задоволство за това, че като цяло социалните партньори подкрепят предлаганите промени в трудовото законодателство, както и по думите й, посоката, в която се движи политиката.
Има детайли, които трябва да се уточнят, но като цяло мислим в една посока всички и тя е как да се справим с младежката безработица, отбеляза Златанова.
Според нея проектът за изменение и допълнение на КТ е директна мярка срещу младежката безработица, придобила сериозни размери. И работодателите, и синдикатите са за тази политика, но от страна на работодателите се искаше прецизиране на някои текстовете, уточни Златанова.
Тя отказа да коментира оттеглянето на КТ "Подкрепа" от Тристранния съвет и протестния митинг на КНСБ в края на ноември, само каза, че това е тяхно право.
Идеята на промените в КТ, с които на практика в българското законодателство се дава възможност за регламентиране на стажантските договори, са свързани с улесняването на прехода от образование към заетост, който е един от големите проблеми при реализирането на младите кадри, коментира министърът на труда и социалната политика Хасан Адемов.
Основната идея е да се даде възможност за регламентиране договора между работодателя и стажанта в КТ, за да може той да "набира" опит, отбеляза той.
Министър Адемов припомни, че по сега действащия Национален план за действие по заетостта, наставникът, който има право да подпомага обучението на стажанта, получава 140 лв.
С предлаганите промени се дава възможност плащането от страна на работодателя да бъде подпомогнато от държавата чрез Националния план, чрез европейски програми, както и чрез "Гаранцията за младежка заетост" за плавен преход на стажантите към реална заетост.
Предвижда се стажантските договори да се отнасят за младежи до 29-годишна възраст и за тези, които са завършили средно и висше образование. На днешното заседание бе обсъден и законопроектът за здравно осигуряване, внесен от депутата Емил Райнов.
Предлаганите промени не бяха одобрени нито от синдикатите, нито от работодателските организации. Основната причина, която бе изтъкната, е, че с промените, които си искат в управлението на НЗОК, се цели "одържавяване на касата".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!