М инистърът на труда и социалната политика Хасан Адемов потвърди, че има съгласие минималната работна заплата от 1-ви януари да се увеличи от 310 на 340 лв., съобщи БНР.
Има възможност да се увеличи и обезщетението за отглеждане на дете от 1 до 2-годишна възраст също до 340 лв.
В бюджета за догодина ще се търсят средства да се възстанови ежегодната актуализация на пенсиите по така нареченото “швейцарско правило” – с 50 на сто от инфлацията и 50% в зависимост от средния осигурителен доход. Това съобщи Адемов преди откриването на Международната конференция за несигурните форми на труда, домакин на която е КНСБ.
Министърът направи уговорка, че в момента тече обсъждането на бюджетната рамка за 2014-а и не е коректно да се обсъждат отделни елементи от нея, преди да бъде финализирана.
Увеличаването ще създаде проблеми за националния бюджет и бюджета на Националното обществено осигуряване,
заяви зам.-председателят на Стопанската камара Димитър Бранков. За увеличение на минималната работна заплата е рано да се говори, този дебат тепърва предстои, коментира още той.
По отношение на размера на заплатата и от коя дата ще бъде увеличението, предстои да бъде дебатирано в ресорната комисия в Националния съвет за тристранно сътрудничество, каза още Бранков. Във връзка с предложението на КНСБ до 2015 г. минималната работна заплата да достигне 50% от средната, той коментира, че едва в 3-4 държави този размер е над 40%.
Това предложение трябва да бъде съпроводено с детайлна оценка за въздействието на всички последващи ефекти, отбеляза заместник-председателят на БСК. Той допълни, че според проучвания на Стопанската камара в административни области, където има високо съотношение на минимална към средната работна заплата, има и най-високи нива на безработица.
Проблемът с увеличението на заплатите не е само проблем за българските работодатели, а и за националния бюджет и за бюджета на Държавното обществено осигуряване, смята Бранков.
Няма как да се увеличава минималната работна заплата и да не се коригира минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст, а тя засяга над 250 хил. души, каза още той.
Попитан дали минималната работна заплата трябва да бъде регионална, Бранков каза, че България е твърде малка страна с малка икономика, за да си позволи различни и много на брой минимални работни заплати по региони или по икономически дейности.
В Индия има над 1200 ставки за минимална работна заплата, но там става въпрос за много по-различна и мащабна икономика, каза Димитър Бранков. Той припомни, че приемането на различни ставки по икономически сектори в момента е възможно през браншовото колективно договаряне, но само за предприятия и фирми, които са представени в браншовите организации.
От КТ "Подкрепа" поискаха ясна формула за определяне на размера на минималната работна заплата и ръста й за всяка следваща година.
От КНСБ настояха още за увеличение на бюджетните заплати от 1 януари 2014 година с 10% и за ръст със средно 18% за всеки ученик на единните стандарти при делегираните бюджети на училищата.
От КНСБ определиха предстоящото вдигане на минималната заплата като първа стъпка,
която трябва да бъде последвана от изработване на формула за нарастването й. От КТ „Подкрепа" подкрепиха увеличението и също се обявиха за приемането на формула. Лидерът на КНСБ Пламен Димитров заяви, че още днес синдикатът ще представи на правителството пакет от предложения, свързани с бюджета за следващата година. Сред тях е 10 на сто увеличение на заплатите в бюджетната сфера, както и вдигане на минималната заплата, ако не от октомври тази година, то от януари догодина.
„Трябва да е ясно, че в следващите две години минималната заплата трябва да стане поне 50% от средната като цел, а механизмът в края на краищата трябва да бъде договорен между нас, работодателите и кабинета", каза Димитров.
Той напомни, че досега са правени няколко неуспешни опита и изрази надежда предстоящите да бъдат по-успешни.
В малко държави минималната заплата надвишава 40% от средната,
коментира Димитър Бранков от Българската стопанска камара. По думите му предложението на синдикатите трябва да е придружено с оценка за въздействието на ефектите от вдигането на заплатата. „Действителността е тази, че в административни области, където има високо съотношение на минимална към средна заплата, която е различна по региони, там имаме и най-високите нива на безработица", коментира Бранков.
Колкото до осъвременяване на пенсиите, социалният министър Хасан Адемов посочи, че швейцарското правило ще бъде приложено от юли догодина и се търси механизъм за увеличаване тежестта на осигурителния доход във формулата, за да бъде по-голям процентът на индексирането.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!