Държавната хазна е загубила безвъзвратно 9 млрд. лв. през последните 10 години от т.нар. "фирми на социално слаби", съобщава в. "Труд", като цитира източници от Националната агенция по приходите (НАП).
Схемата, за която НАП съобщи в началото на септември, е да се прехвърлят сериозно задлъжнели фирми на социално слаби.
За да се отърват от задлъжнелите си фирми, собствениците им плащат на социално слабите по 100-200 лв.
Според информацията на "Труд" това е организиран бизнес, в който посредници издирват бедни, болни и неграмотни "бизнесмени".
Рекордът държи ром, който има на свое име 170 фирми, пише още изданието.
Във връзка с масовата практика на продажба на фирми с дългове на социално слаби, малоимотни, болни или на хора от малцинствата, НАП от години настоява за промени в законодателството.
Миналата седмица финансовото министерство предложи да има двумесечен срок за проверка на задълженията на фирми преди промяната в собствеността им.
Според предложените промени НАП ще прави анализ на задлъжнялостта на фирмата и ако тя е прекомерна, фирмата няма да може да променя собствеността си.
Тази сутрин пред Би Ти Ви шефът на НАП Красимир Стефанов заяви, че категорични ограничения за прехвърляне на фирми няма да се въвеждат.
НАП обаче предлага алтернативи, като например уведомление 60 дни преди самото прехвърляне на фирмата.
Стефанов припомни, че в момента този срок за уведомяване на НАП е 7 дни. За 60 дни обаче инспекторите ще могат да разберат дали става дума за фиктивно прехвърляне на дружество или не.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!