Това съобщи банковият регулатор на ЕС (EBA), цитиран от световните агенции.
Целта на тестовете бе да се провери дали банковата система на Евросъюза е достатъчно устойчива, за да издържи на дълговата криза на континента.
Осемте банки - една от Австрия, пет от Испания и две от Гърция - не са покрили изискването за минимум 5% основен капитал от първи ред (Core Tier 1 capital ratio).
Петте испански банки, които не са преминали проверката, са спестовните каси "Каха Медитеранео", "Каталуня Кайша", "Унним", "Каха трес" и една банка, "Банко Пастор".
Гръцките банки "Ате" и "Юробанк" не са издържали тестовете за устойчивост.Четирите гръцки банки, които са издържали тестовете, са Гръцката национална банка, "Алфа", "Пиреус" и "Хеленик постбанк". Всички италиански, френски, ирландски и британски банки са преминали проверката.
Преди обявяването на резултатите германската държавна банка "Хелаба" заяви, че се оттегля от процеса на проверка, за да избегне провал, твърдейки, че методологията е несправедлива.
По повод резултатите от тестовете Българската народна банка (БНБ) разпространи съобщение, в което се казва, че
адекватността на първичния капитал на банковата система в България е 15,4%,
а общата капиталова адекватност е 17,7%. Както банките от банковите групи, представени в България и участвали в общоевропейския стрес тест за устойчивост на банковата система, така и останалите банки в страната ни имат много по-добра капиталова адекватност от минималните изискуеми нива в теста, се казва в съобщението.
Целта на теста бе да се оцени устойчивостта на европейските банки при хипотеза на утежнен, но малко вероятен сценарий на негативни изменения в средата, както и да препоръча мерки за навременно увеличение на капитала над минималното регулаторно ниво от 5% адекватност на първичния капитал, обясняват от БНБ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!