Пречиствателна станция за отпадни води на стойност 77,4 млн. лв. ще бъде изградена в град Созопол.
Станцията ще има капацитет да обслужва 65 хиляди жители.
Договорът за изграждането на съоръжението бе подписан днес от министър Нона Караджова и кметът на Созопол Панайот Рейзи.
Проектът се финансира от Оперативна програма "Околна среда 2007 - 2013"(ОПОС) и цели да спре замърсяването на морето с отпадни води от курортния град.
Новата пречиствателна станция в Созопол ще спре изливането на над 300 хиляди тона азот и фосфор в морето, каза в морския град министър Караджова.
Станцията ще е готова до две години
Според Караджова това е инвестиция поне за 20-30 години напред. Станцията ще пречиства повече от един милион кубически метра вода годишно.
С подписването на този договор на практика приключва и се решава проблемът с пречиствателните станции по морето, каза още министърът. Във всички останали населени места по Черноморието вече се работи по този въпрос.
Проектът за станцията в Созопол включва още изграждане на довеждащи колектори, канализация и дълбокоморско заустване на вече пречистената вода. Тя ще бъде отвеждана на миля и половина от брега.
Малко преди официалната церемония по подписване на договора стана известно, че по оперативна програма "Околна среда" вече са договорени 97% от средствата. Предстои изпълнението на проектите и плащанията по тях.
Само за Черноморието общините ползват над 720 милиона лева по тази оперативна програма.
Общият ресурс на "Околна среда" е 3,5 милиарда лева. В следващия програмен финансов период за страната ни в частта "екология" ще се акцентира върху осигуряването на подобна инфраструктура за населените места с жители от 2 до 5 хиляди души, каза още Караджова.
Пречиствателна станция за отпадъчни води ще бъде построена и в Несебър,
съобщиха по-рано от екоминистерството. На 7 август министър Караджова и кметът на общината Николай Димитров ще подпишат договор за безвъзмездна финансова помощ за проект "Събиране, пречистване и отвеждане на пречистените отпадъчни води от агломерация Несебър – Слънчев бряг – Равда" по ОПОС.
Проектът е на стойност 98 млн.лв.
Проектът е свързан с разширението и модернизацията на пречиствателната станция на Равда, която пречиства отпадъчните води на Несебър, курортни комплекси Слънчев бряг и Св. Влас, с. Кошарица и Равда, както и на селищата Каблешково, Ахелой и Тънково.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!