55% от работодателите, участвали в анкета на Българската стопанска камара (БСК), посочват, че няма да увеличават заплатите през следващата година.
29% имат подобни намерения, a 16% все още се колебаят.
Това съобщи пресцентърът на камарата.
През септември БСК организира анкетно проучване сред своите членове за нагласите им за увеличение на заплатите и осигурителните прагове.
51% от работодателите, които не предвиждат увеличение на заплатите, обясняват решението си с влошеното финансово състояние на фирмата и/или бранша, в който работят.
За 38% причина е, че имат несъбрани вземания от контрагенти, включително от централна и от местните власти по линията на неразплатени обществени поръчки.
Аргумент за 31% от анкетираните е песимизмът им за подобрението на икономическата среда, поради което предвиждат да запазят резервите на фирмите.
Според 8% възнагражденията в предприятието/бранша са на достатъчно високо ниво и не се налага индексация в този момент.
53% от анкетираните са на мнение, че не е необходимо определяне на минимален осигурителен доход
(МОД) по браншове и длъжности. 35% на противоположната позиция, а 12% се затрудняват да преценят.
Преобладаващата част (37%) от одобряващите договарянето на МОД смятат, че за 2012 г. не трябва да има увеличение на осигурителните прагове, т. е. те трябва да се запазят на нивото от тази година.
36% приемат увеличение на МОД в границите между 2 и 10%, а 27% са склонни на увеличение с повече от 15%.
Според 41% от участниците в допитването договарянето на МОД трябва да става на ниво "предприятие".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!