Рано сутринта на 9 август 2007 г., малко преди началото на търговията на фондовите борси в ЕС, голямата френска банка "Бе Ен Пе Париба" (BNP Paribas) обяви, че прекратява работата на три свои инвестиционни фонда, тъй като не може да се установи цената на притежаваните от тях активи на ипотеки от жилищния пазар в САЩ.
В този ден деловият свят не придаде особено значение на този факт.
Станалото точно преди пет години събитие сега се разглежда като начало на най-тежката световна финансова криза след Голямата депресия.
9 август 2007 г. стана денят, в който светът се промени, заяви ръководителят на фалиралата тогава британска банка "Нортън рок" (Northern Rock) Адам Епългарт.
Днес, пет години след началото на финансовата криза, никой от водещите икономисти не може напълно уверено да каже кога ще приключи тя.
Освен това, както отбелязва един от водещите анализатори Нуриел Рубини, глобалната криза продължава да се развива, като сега приема формата на системна дългова криза на еврозоната, което вече я постави на ръба на разпадането.
Рубини предсказва и следващата, трета фаза на кризата, когато рязко ще се забави темпото на растеж на Китай и там ще има срив на пазара на жилища. Според него това ще стане през 2013 г.
В първата фаза на сегашната криза решението бе намерено, като гигантските задължения на частния сектор бяха прехвърлени на държавните сметки. Това означаваше огромно увеличение на държавния дълг на страните от Запада.
Хвърлената в кризата огромна парична маса свърши работа: към средата на 2009 г. тенденциите за спад бяха отслабени, а след това в страните от Запада започна съживяване.
Когато мнозина бяха на мнение, че най-лошото е останало назад, дойде втората фаза на кризата: през октомври 2009 г. се изостри ситуацията със задълженията на Гърция, които днес се превърнаха вече в системична финансова криза на еврозоната.
Забави се и темпото на растеж на САЩ, а ЕС отново влезе в етап на спад. Същевременно, както признават водещите специалисти, световната икономика сега се оказва в напълно нова за нея ситуация, когато вече не работят обичайните лостове за нейното управление, на първо място референтната лихва на банките.
През последните почти пет години тя се намира на почти нулево равнище в развитите западни страни. Такова положение не е имало през последните 500 години.
В резултат, както отбелязва в."Файненшъл таймс", управлението на световната икономика се осъществява на ръчен режим, когато властите на много страни реагират на неочаквано възникващите в нея обрати.
Всичко това увеличава рисковете в икономиката, които придобиват системен характер.
Общото мнение е, че целия свят го чакат пет поредни сложни години, изпълнени с тревоги и търсене на нови средства за борба с глобалната криза, на първо място чрез създаване на нова архитектура на световната икономика.
Още финансови и икономически новини на PariteNi.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!