За авните системи по света хвърлят на вятъра до 40% от своите средства, а същевременно се нуждаят от много повече пари, за да работят добре.
Това заключение се съдържа в доклад на Световната здравна организация (СЗО), цитиран от Асошиейтед прес и Франс прес.
Той беше представен днес на международна конференция за финансирането на здравеопазването, която се провежда в Берлин.
От приблизително 5,3 трилиона долара, които светът харчи за здравеопазване всяка година, около 3 трилиона изчезват заради грешки или корупция, според заключение на Европейската мрежа за измами и корупция в здравеопазването, цитирано в документа.
До 1/4 от парите, които правителствата би трябвало да използват за купуването на лекарства, изчезват по трасето, което коства на развитите страни загуби от 23 млрд. долара годишно.
Според СЗО някои държави плащат почти двойно повече от необходимото за купуване на медикаменти.
Според организацията най-малко половината от медицинското оборудване в бедните страни на практика е неизползваемо. Много от апаратурата, дарена на развиващите се страни, също е безполезна.
В някои страни почти 80% от здравното оборудване идва от международни донори или от чужди правителства и повечето от тази техника остава неизползвана, се отчита в доклада.
Като пример се посочва ивицата Газа, където повечето от медицинската техника, доставена след 2009 г., стои неупотребявана в складове.
Много от проблемите в системата на здравеопазването в развиващите се страни идват от това, че донорски страни харчат в повечето случаи милиарди за лекарства и ваксини, а същевременно малко пари се влагат в подготовката на здравни работници, които да боравят с тези медикаменти.
Лекарствата и ваксините не се приемат и поставят сами, отбелязва докладът.
Според документа годишно 100 млн. души са принудени да живеят в бедност заради парите, които техните правителства дават за здравеопазване, като това явление засяга предимно най-бедните страни.
В доклада се препоръчва как да се осигурят повече средства за целите на здравеопазването.
Един от начините е повишаването с 50% на акцизите върху тютюневите изделия, което би донесло на 22 страни с ниски доходи 1,42 млрд. долара, които да вложат в здравните си системи.
До 40% от парите за здраве в света отивали на вятъра
До 1/4 от парите, които правителствата би трябвало да използват за купуването на лекарства, изчезват по трасето, твърди доклад на СЗО
22 ноември 2010, 17:39
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!