Европейския парламент, Европейската комисия и Съвета на Европейския съюз постигнаха политическо съгласие за създаването на нова европейска надзорна рамка, която влиза в сила от 1 януари догодина, съобщи БНБ.
Тя включва създаването на Европейски съвет за системен риск, Европейски банков орган, Европейски орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване и Европейски орган за ценни книжа и пазари.
По този начин за първи път на европейско равнище се формират необходимите инструменти за идентифициране на рискове и предотвратяване на кризи в европейската финансова система, обясняват от БНБ.
Европейският съвет за системен риск
ще осъществява надзор на макроравнище върху финансовата система на Евросъюза. Целта е предотвратяване и намаляване на системните рискове, избягване на мащабни финансови сътресения, както и безпрепятственото функциониране на вътрешния пазар.
За тази цел Европейският съвет за системен риск ще извършва оценка на рисковете за стабилността на европейската финансова система и ще предупреждава при системни рискове, като дава препоръки за справянето с тях.
Те ще могат да бъдат отправяни както към ЕС като цяло, така и към една или няколко държави-членки, европейски или национални надзорни органи. Препоръките няма да имат правнообвързващ характер за адресатите.
Председател на съвета ще бъде президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ). От българска страна представител ще бъде управителят на Българската народна банка Иван Искров.
Европейският банков орган
ще координира и наблюдава дейността на големите европейски банкови групи и ще предлага стандарти и указания към националните надзорни органи, следейки за тяхното прилагане.
Създаването на Европейския банков орган няма да отнеме правомощията на националните надзорни органи и те ще продължат да упражняват ежедневен надзор над отделните финансови институции.
Европейският банков орган ще може да издава решения към отделни финансови институции в случай на нарушаване на европейското законодателство, при разрешаване на спорове между национални надзорни органи, както и при кризисна ситуация на ниво ЕС.
Председателят на Европейския банков орган ще се избира от Съвета на надзорниците, в който от българска страна ще участва подуправителят на БНБ и ръководител на управление "Банков надзор" Румен Симеонов.
Комисията за финансов надзор ще представлява България в Европейския орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване и в Европейския орган за ценни книжа и пазари.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!