При депозит от 1000 лв. средната лихва на годишна база би била 4%, което на практика означава, че 4 лв. годишно ще е данъкът върху лихвата.
Това изчисли пред журналисти в парламента председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова във връзка с вчерашното решение на кабинета да обложи с 10% лихвите по депозитите на физическите лица в банките.
Категорично в случая няма двойно облагане, отрече тя.
И обясни, че хората са платили данък върху доходите, които са депозирали като главница, а лихвата, която получават - това е допълнителният доход, който ще бъде обект на облагане.
Например, посочи Стоянова, при 100 000 лв., вложени в банка, се получава допълнителен годишен доход като лихва в размер на 4000 лв.
Ако обаче с тези пари бъде купен магазин, който да бъде отдаден под наем, парите от това ще бъдат обложени също с 10%.
В този смисъл има равнопоставеност при облагането на всички доходи, които се получават от физическите лица, обобщи председателят на бюджетната комисия.
Менда Стоянова смята новия данък за икономически обоснован. Така, както се облагат доходите от труд, от допълнителен труд, наеми и др, трябва да се облагат и тези "пасивни доходи" от лихви, посочи тя.
По думите й у нас доходите на физическите лица, както и на фирмите, се облагат с 10% плосък данък, ставката е ниска и означава, че трябва да има много широка данъчна основа, върху която да се налага, затова всякакви изключения са неприемливи.
България е единствената страна в Европа, която не облага доходите на лицата от лихвите, припомни един от аргументите за този ход на управляващите Стоянова. Тя не пожела да коментира дали предложението ще отпадне в парламента, но подчерта, че на този етап не вижда причина.
Менда Стоянова добави също, че не знае дали текстът е съгласуван предварително с БНБ, но е категорична, че няма заплаха за стабилността на банковата система. По думите й
няма заплаха и от разкриване на банковата тайна, тъй като банките сами ще удържат налога от своите клиенти.
Корекция в софтуера на банките би направила този механизъм работещ, посочи Стоянова.
Тя каза още, че не се опасява и от ефекта "бурканбанк" или "дюшекбанк".
Първо, защото сигурността, която банките дават на парите, няма къде другаде да се получи, и второ - хората, които имат малки депозити, няма да усетят кой знае каква данъчна тежест, изброи плюсовете председателят на бюджетната комисия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!