О коло 29 млн. лв. са раздадени като бонуси в девет министерства през последните две години от управлението на ГЕРБ, съобщи пред журналисти Петър Мутафчиев от левицата.
Данните са получени след писмени запитвания към министерствата от депутати от левицата. Засега са получени отговори само от девет - министерствата на транспорта, на образованието, на финансите, на здравеопазването, на младежта и спорта, на околната среда и водите, на отбраната, на социалната политика и на външните работи.
Най-голямата сума за допълнително стимулиране на държавните служители е изразходвана в Министерството на финансите -
14 млн. лв., а най-малка - в Министерството на образованието, около 100 хил. лв. Депутатите не са получили отговор на въпросите си за конкретни имена и длъжности на служителите, които са получили бонусите и конкретните суми, които са били раздадени на всеки. Затова те ще изпратят ново запитване. Става дума за разходване на средства от държавния бюджет, и то за период, в който всички български граждани бяха със замразени доходи, коментира Мутафчиев. Той уточни, че има информация, че служител от транспортното министерство е получил 110 хил. само за участие в комисия.
За една година Държавен фонд "Земеделие" е раздал на служителите си над 1 млн. лв.
под формата на допълнително стимулиране, предаде БГНЕС, като се позова на фонда по линия на Закона за достъп до обществена информация.
През 2012 г. са изплатени средства, представляващи допълнително материално стимулиране на 1282 служители на фонда в размер на 1,23 млн. лв. Почти всички пари са отишли при държавните служители във фонда.
Наетите по трудово правоотношение са взели само 60 хил. лв., а всичко останало е било изплатено на служителите по служебно правоотношение. От фонда обаче отказали да ни съобщят колко точно пари са платили през 2013 г., за да стимулират допълнително служителите си
Единственото, което дали като информация е, че "изплатените средства за 2013 г., представляващи допълнително материално стимулиране, са с най-нисък размер в сравнение с периода от 2006 г. до момента, като в някои случаи са в пъти по-малко от платените в предходните години". "Тези средства са приблизително 17 % от средното месечно възнаграждение на даден служител, чувствително занижен процент от предвидените 80 % съгласно Наредбата за заплатите на служителите в държавната администрация", твърдят от ДФЗ.
Изплатените средства за допълнителни възнаграждения за 2012 и 2013 г. са в рамките на реализираната икономия от плановите средства за работна заплата.
От ДФ "Земеделие" обясниха, че плащанията на допълнителни възнаграждения са били свързани с извънреден обем работа и постигнати добри резултати по приключване на плащанията на единица площ, национални доплащания, държавни помощи, плащания по схемата de minimis и други. Допълнителните възнаграждения са изплащани основно на база тримесечните резултати, като са се плащали такива възнаграждения и на служителите от Областните дирекции на ДФ "Земеделие".
От началото на 2012 г. на служителите в ДФ "Земеделие" не са изплащани допълнителни възнаграждения за Великден, Коледа или по повод на други празници.
ДФЗ съобщава, че вече бившият изпълнителен директор Румен Порожанов не е получавал каквито и да било допълнителни възнаграждения от началото на 2012 г. до момента, в който подаде оставка. Фондът обаче не казва дали неговите заместници и главния секретар също са взимали бонуси. От ДФЗ твърдят, че що се отнася до тях, става дума за лични данни. Именно поради тази причина фондът е питал всеки един от заместник-директорите и главния секретар дали имат нещо против обществото да разбере колко точно допълнително са взели. Към момента нито един от тях не се е съгласил тази информация да стане публична.
От фонда обяснили, че през последната година и половина членовете на Управителния съвет на ДФ "Земеделие" не са получавали възнаграждения за участието си в заседанията на съвета.
Изнесените данни за раздадени бонуси в държавната администрация са "претопляне на много стара манджа",
коментира пред журналисти настоящият депутат и бивш зам.-министър на финансите в правителството на ГЕРБ Владислав Горанов. Той отбеляза, че от средата на 2012 г. няма допълнително материално стимулиране никъде в администрацията и това е една от добрите реформи на ГЕРБ.
Изнесените от левицата данни не са докрай прецизни, доколкото годишният размер на допълнителните възнаграждения в цялата система на Министерството на финансите, включваща Агенция "Митници", НАП, Комисията по хазарта, е над 100 млн.лева, отбеляза Горанов.
От Коалиция за България цитират 14 млн.лева за Министерство на финансите, сумата е занижена значително, коментира той. ГЕРБ по време на своя мандат се опитваше да поддържа устойчива и професионална администрация, добре платена и отговорна, посочи Горанов. По-голяма част от експертите в МФ работят там повече от 20 години и се радваме, че успяхме да продължим политиката на консервативно управление на държавната администрация без политически чистки и сътресения, отбеляза той. Ако администрацията е враг на това правителство, това си е техен проблем, заяви Горанов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!