Гръцките банки са получили 17 млрд. евро държавна помощ, за да гарантират ликвидността на банковия сектор, докато икономиката се намира под натиск заради дълговата криза.
Това обяви финансовият министър Георгиос Папаконстантину след среща с управителя на гръката централна банка Георгиос Провопулос, съобщава електронното издание на в. "Катимерини".
Банкер номер едно на Гърция казал, че в края на 2009 г. необслужваните заеми са се увеличи до 7,7%, а кредитната експанзия се оценява като анемична заради лошата икономическа конюнктура на пазара.
Отбелязва се, че с молба за получаването на тези 17 млрд. евро са се обърнали четири крупни банки, три от които оперират и на българския пазар.
Националната банка, Евробанк, Алфа банк и Пиреос банк са получили по около 3-4 млрд. евро.
Правителството в Атина реши да удължи до юни тази година действието на своя план за подпомагане на ликвидността на банковата система, който бе валиден до 31 декември 2009 г.
Според този план банките се задължават срещу тази държавна помощ да предоставят част от своите акции на държавата.
Те ще трябва също да наложат рестрикции по отношение на доходите на ръководния състав на банките и техните акционери. Междувременно
мисията на Международния валутен фонд започна работата си в Атина
със среща с министъра на финансите Георгиос Папаконстантину.
На срещата двете страни са обсъдили прилагането на подготвения от гръцкото правителство нов законопроект за данъчното облагане с акцент върху мерките за ограничаване на данъчните измами и реорганизирането на данъчните служби, съобщи
Папаконстантину след разговорите.
Експертите от МВФ и гръцкият министър са обсъдили също няколко инициативи в областта на бюджетните разходи, които да бъдат формулирани в нов законопроект до лятото.
Въпросните инициативи включват въвеждането на строги правила за фискална дисциплина и създаването на специална комисия за надзор над разходите.
Експертите на фонда пристигнаха в гръцката столица, за да проверят напредъка, постигнат от кабинета Папандреу във връзка с прилагането на приетия от него пакет от мерки за строги икономии и реформи.
Представителите на фонда ще останат в Гърция близо две седмици и ще обсъдят възможности за оказване на "техническа помощ" на правителството по въпроси, свързани с данъчното облагане, изпълнението на бюджета и структурните реформи.
Гърция ще продължи да търси заеми на външните пазари за държавни облигации
въпреки високите лихви, при които ги взима, заяви днес в парламента Георгиос Папаконстантину.
Ние следим много внимателно развитието, но целта ни е не толкова всекидневния поток, а възстановяването на изгубеното доверие в страната и постигането на надеждно развитие, допълни Папаконстантину.
Правителство обяви сериозна програма за стабилизиране, внимателно изпълнява бюджета и следи програмата за важни структурни промени, каза финансовият министър при парламентарния дебат по данъчен проектозакон.
Продължавайки повишението си от вторник, днес лихвите по гръцките 10-годишни държавни облигации достигнаха историческо равнище от 7,322%.
Това е безпрецедентна стойност от въвеждането на еврото в Гърция през 2001 г., а това съживява опасенията дали Атина е способна да продължи да се финансира от
пазарите за държавни дългови книжа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!