Финансовото министерство на САЩ одобри плановете на 10 водещи банки в страната да върнат 68 млрд. долара от парите, които правителството им отпусна, предаде Асошиейтед прес.
Банките, чиито имена не бяха посочени, ще могат да върнат парите, които получиха от спасителния фонд на обща стойност 700 млрд. долара. Този фонд бе създаден от Конгреса през октомври в разгара на финансовата криза, уточни финансовото министерство.
Банките силно се стремят да излязат от програмата, за да избегнат правителствените ограничения, сред които е и определянето на таван на заплащането на мениджърите, отбелязва Асошиейтед прес.
Сред банките, които преминаха през тестовете за стабилност на правителството през миналия месец и вероятно са били одобрени да върнат парите от спасителния фонд, са "Голдман Сакс", "Джей Пи Морган Чейз енд Ко." и "Американ Експрес", отбелязва АП.
Президентът Барак Обама заяви, че връщането на държавни помощи от десетте най-големи банки в страната, които те бяха получили заради финансовата криза, не означава край на проблемите, но е положителен знак, предаде Франс прес.
"Това далеч не значи, че проблемите ни са приключили. Финансовата криза, която наследи тази администрация, продължава да се отразява тежко на фирмите и домакинствата", каза Обама в изявление от Белия дом.Той обаче изтъкна, че макар част от дадените назаем пари за стабилизиране на банковата система да са загубени за данъкоплатците, държавата би трябвало поне с първите върнати суми да си възстанови вложените средства с излишък.
"Това е положителен знак. Наблюдаваме първоначално възвръщане на някои инвестиции", каза Обама.
Връщането на тези фондове не значи, че трябва да забравим миналите разхищения (на финансовите институции), нито да позволяваме бъдещи неправилни решения, предупреди Обама и заяви, че трябва да се вземат поуки от кризата.
Американският президент обяви също, че ще поиска от конгресмените да компенсират всеки одобрен държавен разход с икономия в друго бюджетно перо като опит да се намали рекордния бюджетен дефицит, който застрашава да повлияе отрицателно на популярността му.
Обама каза, че администрацията му ще внесе съвсем скоро в Конгреса проектозакон, изграден на "съвсем прост" принцип. "Конгресът ще може да похарчи един долар, само ако го спести някъде другаде. Това е принцип, от който се ръководят отговорните домакинства при управлението на бюджета си", изтъкна Обама.
Той отбеляза, че този подход е бил спазван през 90-те години, при управлението на Бил Клинтън. Тогава преминахме от рекордни дефицити към рекордни излишъци, каза президентът и добави, че САЩ отново са изпаднали в рекордни дефицити, когато това правило е било изоставено.
Администрацията на Обама обяви, че е наследила 1300 млрд. долара бюджетен дефицит от администрацията на Буш. Очаква се обаче тази година дефицитът да достигне 1800 млрд. долара, или над 13% от БВП на САЩ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!