М еждународната рейтингова агенция "Фич" (Fitch Ratings) потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на България „BBB-/ВВВ“, съответно в чуждестранна и местна валута, със стабилна перспектива, съобщиха от Министерството на финансите.
Непроменени остават и краткосрочният кредитен рейтинг в чуждестранна валута („F3“), както и таванът за рейтинг на страната („ВВВ+“). Това е третото за тази година потвърждение на суверенния рейтинг от Fitch, след оценките през януари и юли.
Запазването на стабилната перспектива показва, че рисковете за кредитния рейтинг на страната понастоящем са балансирани, се посочва в съобщението.
Според агенцията рисковите фактори, които заедно или поотделно биха могли да доведат до понижение на кредитния рейтинг включват следните хипотези:
- значително отклонение от официалните бюджетни цели, което би могло да рефлектира в повишаване на държавния дълг над средното ниво за този клас рейтинг;
- проблеми в банковия сектор, оказващи натиск върху публичните финанси и икономическия растеж;
- негативен икономически шок, водещ до съществено понижаване на перспективите за растежа на БВП и инфлацията в средносрочен план.
Съответно от "Фич" посочват, че положителна преоценка на присъдения рейтинг е възможна в случай на успешно реализирана фискална консолидация, подкрепяща дългосрочната устойчивост на публичните финанси; ускоряване на растежа на БВП и постепенно приближаване към средното за ЕС ниво на доходи; подобряване на институционалното управление и запазване на политическата стабилност, които позволяват воденето на ефективна политика.
Рейтинговата агенция има предвид в своята оценка и започналото от 4 декември изплащане на депозитите на КТБ.
Констатацията на "Фич" е, че икономическият растеж на България е потиснат, но от агенцията посочват и основните причини за това: крехкото възстановяване в еврозоната и геополитическите рискове от конфликта Русия-Украйна. Дефлацията би могла да затрудни изпълнението на някои фискални индикатори, но в същото време по-ниските цени ще подкрепят потреблението през 2015 година.
"Фич" оценяват положително намеренията на правителството за фискална консолидация, с цел намаление на дефицита с 0,5% за всяка година в периода 2015-2017 година. Въпреки увеличаването на дълга, поради по-високия от очаквания бюджетен дефицит за 2014 г., както и поради ликвидната подкрепа за банковия сектор, относително ниското равнище на държавен дълг остава силна страна по отношение на рейтинга на България.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!