З аседанието на Еврогрупата в Люксембург завърши без никакво решение за Гърция, предадоха световните агенции, като се позоваха на високопоставени представители на ЕС.
„Никакво споразумение. Силен сигнал, изпратен на Гърция, да се ангажира сериозно с преговорите. Еврогрупата остава готова да се събере във всеки един момент“, обобщи зам.-председателят на Европейската комисия и европейски комисар за еврото Валдис Домбровскис в „Туитър“.
Председателят на Еврогрупата, холандският министър на финансите Йерун Дейселблум, заяви, че
все още е възможно да бъде постигнат компромис с Гърция. Затова обаче ще е необходимо Атина да представи всеобхватна програма за структурни реформи,
подчерта той и изрази съжаление, че не е постигнат достатъчен напредък в преговорите. Кредиторите все още очакват насрещни предложения от Гърция, каза Дейселблум.
Заседанието на финансовите министри на страните от еврозоната е продължило по-малко от един час и половина.
Срещата бе определена като трагична
от пожелал анонимност европейски източник, който отбеляза, че дори не е било отправено искане за продължаване на сегашната програма за оказване на финансова помощ на Гърция.
Гръцкият министър на финансите Янис Варуфакис пък заяви след срещата, че
Еврогрупата е опасно близо до това да приеме излизане на Гърция от еврозоната, което определи като „катастрофа“.
Варуфакис увери, че е представил на колегите си от еврозоната „всеобхватно предложение, което може, ако бъде прието, да разреши за кратък период от време гръцката криза веднъж и завинаги“. Нашата инициатива включва автоматично ограничаване на бюджетния дефицит, отбеляза той.
Управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард призова за „диалог с възрастни“,
предаде АФП. От спешна необходимост е диалогът с Гърция да бъде възобновен, подчерта Лагард. Тя изрази увереност, че Европейският съюз може да се справи с риска от излизане на Атина от еврозоната, ако действа ефективно и навреме. Гърция ще е в състояние на неплатежоспособност пред МВФ, ако не плати своето задължение към него с падеж на 30 юни, предупреди Лагард.
И преди срещата оптимизмът за перспективата да бъде постигнато споразумение, което може да предотврати фалит на Гърция бе прекалено слаб. На фона на бързо наближаващия потенциален фалит на 30 юни и сигналите, че гърците теглят парите си от банките, официални представители признаха за обсъждане на евентуално излизане на Гърция от еврозоната. Министрите на финансите на Финландия и Ирландия заявиха при пристигането си за срещата, че работят усърдно по „План Бе“ за гръцки дефолт в края на юни, който да предизвика „Грекзит“.
Еврогрупата ще се събере на среща на върха за Гърция в понеделник,
предаде ДПА, като се позова на изявление на председателя на Европейския съвет Доналд Туск.
Туск е свикал заседанието, защото „е време да обсъдим спешно ситуацията в Гърция на най-високо политическо равнище“. Той е решил да събере държавните и правителствените ръководители на 19-те страни от еврозоната „в светлината на резултата от срещата на Еврогрупата днес“.
Срещата на върха на държавите, приели еврото, ще започне в 19 ч. (20 ч. наше време) в понеделник в Брюксел.
Междувременно в. „Цайт“ писа, че
кредиторите на Гърция планират да предложат удължаване на спасителната програма за страната до края на годината,
но без участието на Международния валутен фонд (МВФ). Без да се позовава на източници, германският ежедневник отбелязва, че оставащите 10 млрд. евро, предвидени за Атина по сегашната програма за банкова рекапитализация, трябва да бъдат използвани за изплащане на задълженията ѝ към Европейската централна банка (ЕЦБ) и МВФ.
оворител на германското правителство отказа коментар по темата.
По-рано днес Кристин Лагард даде да се разбере, че базираната във Вашингтон международна финансова институция няма да даде отсрочка на Гърция по кредит, чийто падеж е на 30 юни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!