С ливането на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) и Комисията за защита на потребителите (КЗП) в една агенция е правилна мярка в правилна посока.
Това каза министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев по време на заседанието на Комисия по икономическа политика и туризъм, предаде Агенция „Фокус”.
Предложението за подобно сливане идва от Йордан Цонев и вчера е внесено в деловодството на Народното събрание, стана ясно по време на заседанието.
"Всичко това ще даде по-голяма тежест на Комисия за защита на потребителите, тъй като считам, че на този етап нейната ефективност е под въпрос. Затова Министерски съвет и в частност Министерство на икономиката ще подкрепи сливането”, допълни Стойнев.
На въпрос на депутата от ДПС Йордан Цонев, дали е направена оценка на въздействие, Стойнев каза:
"Запознат съм с анализа, който е включен в законопроекта. Това ще доведе до по-голяма ефективност на КЗК, тъй като действията, които са извършени до момента, не защитават българския потребител. Има какво да се направи. Сливайки се, такъв независим орган ще даде по-голяма ефективност. На този етап не сме получили възражение в МИЕ. Не сме сезирани от нито една организация”.
Електроразпределителните дружества в момента са изрядни, но все още не са върнали на НЕК сумите, които дължат, каза още министърът на икономиката и енергетиката по време на изслушването от народните представители.
"Водят се преговори и може да има, а може и да няма споразумение, но в крайна сметка тези средства трябва да бъдат върнати в НЕК", категоричен бе министърът на енергетиката.
Попитан какво мисли за създаването на европейски енергиен съюз, министър Стойнев припомни, че това е идея на Полша и предстои нейното обсъждане
Той отбеляза, че за страната ни е важно да се види как това предложение ни помага и как ще ни осигури сигурност на доставките на природен газ за България. За мен като енергиен министър е най-важно да има сигурност на доставките на природен газ за България на добра цена, в момента ние работим и по двата въпроса, заяви министърът.
Стойнев каза в отговор на журналистически въпрос, че на този етап няма притеснения за оперативната програма "Конкурентоспособност". Пред депутати той уточни, че сега се правят проверки по всички спечелили проекти по програмата по мярката за иновативни продукти. След като тя приключи, ще стане ясно дали има евентуално нарушение. Сертифициращият орган проверява процедурата, аз лично нямам притеснения, каза пред депутатите министърът.
Той заяви по време на блиц контрола, че се прави всичко възможно да няма негативен ефект от кризата в Украйна върху туристическата индустрия на България
Сред мерките в тази посока той открои участието на страната в редица туристически борси, на които се привличат както традиционни за страната ни туристи, така и гости от далечни дестинации и високоплатежоспособни туристи, а също и преодоляването на сезонния характер на туристическия ни продукт. Освен това се предвижда да се увеличат консулските служби в Русия.
Пред депутатите министърът опроверга твърдение в медиите, че има 20% отлив на туристи през зимния период и каза, че до януари - февруари има 4,5% ръст на туристите. Министърът каза още, че няма анулирани чартърни полети, а от Русия се очаква ръст на такива полети от приблизително 23%. Няма анулирани и чартърни полети от Украйна. Министър Стойнев съобщи в отговор на друг депутатски въпрос, че има запитване от чуждестранни инвеститори с интерес към вложения в България и уточни, че става дума приблизително за инвестиции от около 3 млрд. лева.
Сега министерството работи върху 11 инвестиционни сертификата за около 500 млн. лева, чрез които се очаква да се създадат около 4000 работни места, увери Стойнев депутатите. Той информира също, че почти е готов новият Закон за насърчаване на инвестициите, който ще бъде обсъден с бизнеса, преди да се внесе в НС.
Министърът отбеляза, че страната ни трябва максимално да се възползва от този проекта "Южен поток", защото той не е за България, а за Европа. Още повече, че ние няма да дадем нито една стотинка за него, ще създадем работни места, ще донесем печалба на българските фирми, ще връщаме заема, който ще бъде взет единствено чрез дивидентите на проекта "Южен поток", изброи аргументите в полза на проекта министърът.
Той призова лидера на ГЕРБ Бойко Борисов да подкрепя националните проекти, а не да работи против тях. Министърът каза, че вече е започнало производството на тръбите за газопровода и през юни започват евентуални строителни дейности по морската част на "Южен поток". В контекста на подписания договор между "Газпром" и OMV, което според министъра би могло да даде негативно отражение върху други държави, Стойнев коментира, че започва борба за това откъде ще мине проектът. Според него страната ни в момента е в изключително благоприятна ситуация.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!