Г ърция се приближи до излизане от еврозоната, след като финансовите министри от еврозоната заявиха, че няма да има повече преговори за финансова помощ, освен ако гръцкото правителство не поиска удължаване на спасителната програма, пише агенция "Блумбърг" в свой коментар.
Три седмици на сблъсъци след победата на Ципрас на изборите, финансовите министри затвърдиха позицията си, а преговорите в Брюксел приключиха внезапно, след като гръцкият финансов министър Янис Варуфакис отказа да удовлетвори европейските искания.
"Няма да има среща, на която да слушаме как работи светът", каза австрийският финансов министър Ханс Йорг Шелинг. Той настоя, че "ще има среща, само когато искането е получено и условията са потвърдени".
Времето за Гърция изтича - срокът на сегашното споразумение за помощ е до края на февруари. При липса на съгласие Гърция ще остане без пари в края на март, принуждавайки Ципрас да наруши предизборните си обещания да сложи край на строгите икономии и ли пък да започне да мисли за излизане от еврозоната.
Излизане от еврозоната
Австрийският канцлер Вернер Файман заяви, че някои политици подценяват опасността Гърция да напусне валутния съюз, което ще има "непредвидими" последици. Робин Маршал, директор на инвестиционна компания, обясни, че гръцкият изход сега е най-вероятният вариант, а икономистите Йорг Кремер и Кристоф Вайл смятат, шансът днес е 50 на 50 в сравнение с 25% през миналата седмица.
"Това е една напълно нова ситуация, но общото мнение за излизането на Гърция от еврозоната е малко или много спокойно", смята Майкъл Шрьодер, икономист в института ZEW в Манхайм, Германия. Той обаче добави, че все още никой не знае какво ще се случи.
Преговорите между Гърция и нейните кредитори от еврозоната завършиха с напрежение, след като длъжностни лица в Атина обвиниха председателя на еврогрупата Йерун Дайселблум в отмятане от договорките, които миналата седмица бяха постигнати с премиера Ципрас.
Гръцкото правителство обяви, че е "абсурдно" и "неприемливо" ЕС да притиска Гърция към условията на съществуващия спасителен план, който е бил отхвърлен от избирателите. От своя страна Дайселблум изрази надежда, че Атина ще поиска удължаване на програмата.
Варуфакис обясни, че страната му не е имала друг избор, освен да откаже предложението. "В историята на ЕС нищо добро не е излязло от поставянето на ултиматуми", заяви той след срещата.
"Без притеснения"
До момента на Гърция са предоставени 240 млрд. евро с две спасителни програми в замяна на икономически реформи и бюджетни съкращения, наложени от външните кредитори.
Въпреки безизходицата италианският министър на финансите Пиер Карло Падоан заяви пред репортери в понеделник вечер, че напускането на Гърция от еврозоната въобще не се обсъжда. "Не съм притеснен. Убеден съм, че в крайна сметка ще стигнем до обща основа и общо решение", заяви той.
Гърция има срок до края на тази седмица да достигне до това решение.
"Стигнахме до кризисно време за Гърция и еврозоната", заяви британският финансов министър Джордж Озбърн. "Последствията от липсата на споразумение ще бъдат много тежки за икономическата и финансова стабилност", предупреди той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!