Предложенията за реформи на Гърция са дълбоки и всеобхватни, те са "шанс за постигане на съгласие тази седмица".
Това заяви ръководителят на Еврогрупата Йерун Дейселблум след приключването на заседанието на министрите на финансите от еврозоната
Срещата на Еврогрупата за Гърция приключи след малко повече от два часа разисквания, предаде Франс прес. Техническата работа ще продължи през седмицата, за да се постигне споразумение между Атина и нейните кредитори - ЕС и МВФ, съобщиха европейски представители.
"Работата продължава, институциите разглеждат предложенията" на Атина, написа в "Туитър" финландският министър на финансите Александер Стуб.
Министрите на финансите от еврозоната ще се съберат отново през седмицата, допълни заместник-председателят на Европейската комисия Валдис Домбровскис, също в "Туитър".
Изказването на Дейселблум е в контраст с коментарите на германския министър на финансите Волфганг Шойбле от по-рано днес, че гръцкото правителство не е направило съществени предложения.
Гръцкият министър на икономиката Йоргос Статакис изрази увереност, че новите предложения на Атина за заздравяване на държавните финанси са извели преговорите с кредиторите от мъртвата точка, съобщава Би Би Си.
В интервю за Би Би Си Статакис изрази очакване по-късно днес лидерите на еврозоната да разпространят комюнике, според което вече има основа за официално споразумение с Атина за приключване на текущата помощна програма и деблокиране на жизнено важния транш от 7,2 млрд. евро.
Според министъра все пак през идните дни ще бъде необходима работа на техническо равнище за официално завършване на споразумението.
По думите му може да се очаква, че Гърция ще успее да направи дължимото плащане от 1,5 млрд. евро към Международния валутен фонд (МВФ) на 30 юни и по този начин да избегне дефолт.
Статакис даде подробности по предложението, отправено от Атина към институциите. То включва нов корпоративен данък, нов данък за богатите, повишаване на ДДС за определени стоки.
Все пак правителството на Алексис Ципрас е успяло да не преминава "червената си линия". Например, не се предвиждат нови намаления на пенсиите и заплатите в държавния сектор, няма да се увеличава и ДДС за електроенергията.
Правителството също така се е съгласило бюджетната цел да бъде първичен излишък от 1% през 2015 г., 2% през 2016 г. и 3% през 2017 г.
Въпреки упоритото настояване на управляващата СИРИЗА няма да има споразумение с кредиторите за намаляване на дълговото бреме. Все пак по думите на Статакис в комюникето ще бъде посочено, че този въпрос остава на дневен ред за идните месеци.
Министърът е уверен, че Ципрас е направил достатъчно, за да предотврати Европейската централна банка (ЕЦБ) да спре спешната помощ за гръцката банкова система.
Правителството също така ще може да върне колективното договаряне от страна на синдикатите, което е от голямо значение за СИРИЗА, посочва Статакис.
Извънредната среща на държавните и правителствени ръководители на страните от еврозоната, която ще се проведе по-късно днес, няма да вземе окончателно решение за Гърция, посочи източник от една от делегациите
"Лидерите ще съгласуват политическия подход, но решението по оценка на програмата за реформи и деблокирането на помощта има по-скоро технически характер. То трябва да бъде утвърдено от институциите (Европейската комисия, Европейската централна банка и Международния валутен фонд) и одобрено от министрите на финансите на еврозоната на заседание на Еврогрупата. Такова заседание ще бъде организирано според хода на работата по програмата за реформи на Гърция - в края на текущата седмица или в понеделник, 29 юни", каза източникът.
След пет месеца преговори по гръцката криза, останали в задънена улица, за днес в Брюксел бяха насрочени две срещи - на министрите на финансите от еврозоната, която приключи за малко повече от два часа, а довечера ще се съберат ръководителите на страните от валутния съюз.
Междувременно Ципрас има поредица срещи с представители на кредиторите - ЕЦБ, МВФ и Европейската комисия.
Ако до края на юни не бъде постигнато споразумение с кредиторите, Гърция може да се окаже неспособна да погаси около 1,5 милиарда евро дълг към МВФ и да изпадне в неплатежоспособност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!