"Икономист": Еврото се насочва към паритет с долара
Източник: Thinkstockphotos.com
20

Mиналата седмица бе белязана от едно паметно събитие в историята на общата европейска валута. На 14 януари стойността на еврото се понижи до 1,17 долара - стойността, на която тя бе въведена на 1 януари 1999 г.

Ако се върнем в онези дни, прохождащата валута бързо отслабна, за да достигне паритет с долара в началото на 2000 г. и да потъне до ниво от 0,83 цента през октомври същата година. Рязкото понижаване на стойността на еврото не бе удобно за никого:

Европейската централна банка (ЕЦБ) се безпокоеше за инфлацията, идваща от повишаващите се цени на вноса; други страни се тревожеха за намаляващата си конкурентоспособност.

Затова големите централни банки по света предприеха програма за координирана интервенция с цел да се спре пропадането на единната валута. Този път чувствителното поевтиняване на еврото е по-постепенно, но по всяка вероятност ще се окаже и по-трайно. Достигането на паритет с долара тази година изглежда доста правдоподобен сценарий. И политиката, и икономиката подкопават единната валута.

Непосредствената заплаха е политическа - несигурността за последиците от изборите в Гърция на 25 януари

Вредите от евентуалното излизане на тази страна от еврозоната, макар и по-малки, отколкото биха били през 2012 година, ще са все така огромни. Към момента такова събитие като че ли е малко вероятно. Сириза, крайнолявата партия, която изглежда ще спечели най-много места в парламента, заявява твърдо, че иска Гърция да остане в еврозоната (така както и едно много голямо мнозинство от гърците). Откъм германското правителство се чуват много гласове, които успокояват, че еврото е неприкосновено.

Рисковете от ненадейно излизане обаче са дискомфортно реални.

От по-висока минимална заплата до спиране на приватизацията, политическите мерки, които предлага лидерът на Сириза Алексис Ципрас, ще влошат състоянието на държавните финанси на Гърция - и ще изискват още жонглиране, за да продължи страната да изпълнява задълженията си по спасителните пакети, от които зависи способността й да остане част от еврозоната.

Дори Гърция да не излезе, предпазливите инвеститори може да се отърват от активите си в евро, а това би тласнало единната валута още по-надолу. По-важни са икономическите основи и да бъде даден политически отговор, внушаващ доверие.

Настъпи дефлация (цените в еврозоната се понижиха с 0,2% през годината до декември) и, предвид факта, че германската икономика е колеблива, перспективите пред региона за икономически растеж изглеждат още по-слаби. Въпреки смрачаващата се картина обаче, няма признаци политиците да проявят смелост.

Няма и големи идеи за даване на тласък на единния пазар или за насърчаване на инвестициите. Вместо това всички очи са насочени към ЕЦБ и нейната готовност да печата пари, за да купува суверенни облигации.

На 14 януари Съдът на ЕС постанови в предварително решение, че купуването на суверенни облигации от ЕЦБ би било законно.

Това трябва да направи по-лесно за централната банка да постави началото на програма за купуване на облигации в голям мащаб. Количественото облекчаване може да започне преди края на месеца. В САЩ то помогна за повишаване на цените на акциите и свали цената на кредитите за компаниите.

Предвид недостатъчната развитост на капиталовите пазари в Европа, основният начин, по който количественото облекчаване вероятно ще прогони дефлацията, е чрез отслабване на еврото. Вносът ще струва повече, а износът - и икономиката - ще получат едно рамо.

Една история за слабо минало

Ще е по-добре със, отколкото без количествено облекчаване, както за Европа, така и за останалия свят. Всички ще спечелят, ако еврозоната избегне повторното си изпадане в криза.

Ако еврото обаче потъне още по-надолу, Европа по всяка вероятност ще разчита още повече на износа за своя икономически растеж.

Регионът вече спестява много повече, отколкото инвестира: благодарение на отстояваните от Германия строги мерки за икономии в периферните икономики и отказа й да увеличи инвестициите у дома, излишъкът на еврозоната по текущата сметка скочи до 2,5% от нейния брутен вътрешен продукт (БВП).

Това е гигантска промяна: през по-голямата част от 16-годишната си история, еврозоната бе в баланс. В случай че еврото поевтинее до паритет с долара, дори ако вътрешното потребление остане слабо, този излишък вероятно ще нарасне още повече. На даден етап слабостта на единната валута ще предизвика напрежение с други, по-специално с американците.

Възходът и падението на еврото е достойна за съжаление история, а поуката от нея е, че избягването на трудни решения си има цена. Когато времената бяха добри, европейските лидери се въздържаха от структурни реформи.

По време на кризата те винаги правеха просто толкова, колкото бе необходимо за предотвратяване на катастрофата, но не и достатъчно, за да бъде избегната дефлацията и стагнацията. По-слабата валута ще помогне, но тя е много по-малко добра от едно балансирано възстановяване на Европа, основано на сериозни инвестиции и вътрешни разходи.

Коментари 20
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

20 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Наруши ли Русия договора със САЩ за стратегическите оръжия</p>

Каква е разликата между хиперзвукова ракета и междуконтинентална балистична ракета?

Свят Преди 17 минути

Хиперзвуковите ракети и междуконтиненталните балистични ракети са предназначени за различни цели и работят с различни механизми

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Свят Преди 51 минути

„Това беше трагичен инцидент, при който полицаи разследваха смъртта на малко дете от ръцете на майка му“, съобщи главен инспектор Уилямс

<p>Кремъл: Ракетата беше предупреждение към Запада</p>

Кремъл: Хиперзвуковата ракета беше предупреждение към Запада

Свят Преди 2 часа

Русия "ясно демонстрира" как ще изглежда отговорът ѝ

Снимката е илюстративна

Мъжът, инсценирал смъртта си, изпрати 24-секундно видео

Свят Преди 2 часа

24-секундното видео, което Боргуордт е изпратил на властите, е заснето в стил селфи и го показва в апартамент с бели стени

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

България Преди 3 часа

Финалното решение ще бъде взето декември, добави премиерът

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

България Преди 3 часа

"България подкрепя независимостта, интегритета и безпристрастността на МНС в отговорната му мисия да разследва най-тежките престъпления по международното право"

<p>Режат ръце, изтръгват нокти, изгарят хората живи</p>

Журналист разкри тактиката на Вагнер за дезинформация в Африка

Свят Преди 3 часа

"За мен е важно да споделя тази история, за да може да се въздаде справедливост"

„Нанесох много вреди“: Дензъл Уошингтън разказа за злоупотребата си с наркотици и алкохол

„Нанесох много вреди“: Дензъл Уошингтън разказа за злоупотребата си с наркотици и алкохол

Любопитно Преди 3 часа

69-годишният носител на „Оскар“ е трезвен от почти 10 години

<p>Истинската история на Пепеляшка</p>

Истинската история на Пепеляшка

Любопитно Преди 3 часа

Коя е всъщност Пепеляшка и колко мрачна би могла да бъде тази приказка

Радев: Не мисля, че се задава конституционна криза

Радев: Не мисля, че се задава конституционна криза

България Преди 4 часа

Държавният главата посочи обаче, че не вижда как ще функционира правителството по този начин

Асен Василев: ПП не се моли на никого

Асен Василев: ПП не се моли на никого

България Преди 4 часа

Затова ще подкрепим най-възрастния за председател на Народното събрание, посочи той

<p>Отрова за мишки ли е убила&nbsp;Сталин?</p>

Неразгаданите загадки на Студената война

Свят Преди 4 часа

Бил ли е отровен Йосиф Сталин и какво се знае за мистериозното потъване на подводницата К-129

<p>Индия се смалява в полза на Китай</p>

Ще изчезне ли Индия под Китай?

Свят Преди 4 часа

Индийската тектонична плоча се движи с около пет сантиметра за една година в посока към Евразийската, и още по-точно - приплъзва се под Китай

Валерий Залужни

Украинският генерал Валерий Залужни: Третата световна война вече започна

Свят Преди 5 часа

„Украйна вече не е изправена само срещу Русия“, каза генералът

Подозрителен пакет е открит до посолството на САЩ в Лондон

Подозрителен пакет е открит до посолството на САЩ в Лондон

Свят Преди 5 часа

Районът е отцепен и се води разследване