П ровал на еврото е розовият сън на гръцкия премиер Алексис Ципрас, но това няма да се случи.
Това обясни пред "Здравей, България" по Нова ТВ банкерът Левон Хампарцумян.
"Какво ще се случи след като свърши банковата ваканция в Гърция зависи от резултатите от референдума. Ако гърците отново подкрепят СИРИЗА, те ще продължат да се търкалят по нанадолнището”, добави той.
Според банкера управляващите Гърция са безотговорни и обещават неща, които не могат да извършат. Те не са постигнали целите, с които са дошли на власт, а сега се опитват да прехвърлят решението за реформи на гърба на народа, коментира той.
"Алексис Ципрас и Янис Варуфакис са едни доста безотговорни хора, които се опитваха да изнудват останалата част на Европа с опасността, че ако не платят, всичко ще се срути. Това няма да се случи. Най-вероятно Гърция ще научи урока си по много по-труден начин, отколкото можеше с преговори”, коментира още Хампарцумян.
"Гръцките банки у нас - ОББ, "Пиреус", "Пощенска банка" и "Алфа банк", която е клон, не могат да бъдат изпразнени от "майките" си в Атина. Това преди всичко са български банки с гръцки капитал. Те се регулират по нашите правила, ликвидни са и имат достатъчно капитал за местните операции. Най-важното е, че са самостоятелни и отдавна не зависят от приток на пари от Гърция”, поясни още банкерът.
Хампарцумян беше категоричен, че валутният борд в България ще издържи излизането на Гърция от еврото.
Пазарите реагират винаги много предпазливо и нищо драматично не се случва покрай проблемите с Гърция, допълни той.
"Гръцките банки са отговорност на Европейската централна банка. Тя им е дала близо 90 милиарда евро срещу ценни книжа, които в случай на фалит на Гърция ще струват много по-малко. В този смисъл в бъдеще може да видим национализация, консолидация или продажба на по-силни банкови групи”, коментира Левон Хампарцумян.
Според него това, което трябва да направи България, е като национална цел да постави влизането в еврозоната, както и влизането в банковия съюз на единния надзорен механизъм.
ЮИли сме пълноправни членове на Европейския съюз и имаме всички права и задължения на членовете и се развиваме като модерна европейска държава, или ставаме някакво животно - ни риба, ни рак, което се чуди всеки ден къде принадлежи и какви са му целите. В момента сме в леко разкрачена позиция”, допълни Хампарцумян.
"В този смисъл колкото повече се стремим да се интегрираме и да приличаме на най-развитата част на Европа, толкова по-малко ще ни влияят такива процеси като в Гърция”, допълни банкерът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!