Е вропейската комисия ще пристъпи днес към преоценка на програмата за финансова помощ за Гърция, заяви председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер.
„Много се радвам, че министър-председателят на Гърция Алексис Ципрас и председателят на Еврогрупата Йерун Дейселблум се споразумяха за необходимостта от подробно проучване на програмата и новите идеи на гръцкото правителство“, каза Юнкер.
Според него
ЕС и Гърция трябва да намерят „общ подход“ към финансовата ситуация в страната.
Ципрас и Дейселблум се договориха представители на гръцкото правителство да се срещнат днес с представители на Европейската комисия, Европейската централна банка и Международния валутен фонд.
Според Дейселблум тези разговори ще подготвят почвата за срещата на финансовите министри от еврозоната в понеделник.
Ципрас, който участва в първата си среща на върха на Европейския съюз, изрази надежда, че
на заседанието следващата седмица може да бъде постигнато „взаимно приемливо“ споразумение за дълга на Гърция.
Всичко показва, че Гърция е на крачка от споразумение с Европа по дълговия си проблем, пише в редакционен коментар днес в. „Вима“.
Компромисът е вече пред вратата, отбелязва изданието. Ако такова споразумение бъде финализирано, както се очаква, това ще е значима стъпка, за да приключи несигурността, разтърсвала страната и икономиката през последните месеци, смята още „Вима“.
Предполага се, че новото споразумение ще включва до 70% неща от старата кредитна програма и 30% от нова програма.
В. „Катимерини“ анонсира, че Атина и Берлин са на крачка от компромис и че този компромис ще доведе до изработване на споразумение.
В. „Имерисия“ цитира публикация на сп. „Шпигел“, озаглавена
„Меркел – готова на компромис“.
От своя страна в. „Прото тема“ се спира на решението на Европейската централна банка (ЕЦБ) да увеличи с 5 млрд. евро – от 60 на 65 млрд. евро, тавана на сумата, която може да бъде предоставяна на гръцките банки по линия на механизма за спешна ликвидна помощ ELA, като посочва, че ЕЦБ натиска Гърция за удължаване на спасителната ѝ програма с нейните международни кредитори.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!