Н астроението в еврозоната не предполага безусловно удовлетворяване на исканията на управляващата в Гърция радикална левица.
Това обяви председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер в коментар на последните изказвания на представители на правителството на Гърция.
В понеделник Ципрас изрази оптимизъм за шансовете да бъде постигнат компромис с ЕС по дълга след срещата си с австрийския си колега във Виена, както направи и сряда в Брюксел.
Само че Юнкер, отговаряйки на въпрос при участието си в семинар на Германската социалдемократическа партия, организиран в Науен, източно от Берлин, изрази скептицизъм по шансовете да се постигне споразумение още на европейската среща на високо равнище в четвъртък, на която гръцкият дълг ще бъде основната тема.
"Не мисля, че бихме могли да постигнем толкова бързо окончателно споразумение", каза Юнкер. Германският финансов министър Волфганг Шойбле отново прояви непреклонност по тази тема днес по-рано, заявявайки, че ако Гърция иска помощ, то за целта е необходима програма, която е одобрена и приета.
Гръцкият финансов министър Янис Варуфакис потвърди днес, че ще отиде на срещата на финансовите министри на страните от еврозоната с искане за мостово споразумение, което да бъде от помощ на Гърция, докато стане възможно подписването на нов договор за заеми с международните кредитори на страната.
Варуфакис обаче твърдо отхвърли спасителните програми и мерките за икономии, които вървят с тях
Той обвини Европейската централна банка, че е загубила контрол над валутната политика, позволявайки дефлация. "Краят на кризата няма да дойде, ако кажем "да" на нова програма," заяви той пред парламента.
Истината е, че тази програма беше предопределена да се провали, без значение кой я прилага, обяви Варуфакис.
Вчера в интервю Варуфакис обяви, че ако Гърция бъде принудена да напусне еврозоната, неизбежно и други страни ще я последват и валутният съюз ще се срине.
Варуфакис заяви, че дълговият проблем на Гърция трябва да бъде решен в рамките на отхвърляне на мерките за икономии в цялата еврозона. Той призова за нова инвестиционна програма, финансирана от Европейската централна банка.
"Еврото е неустойчиво, това е като да строиш дворец от карти: ако изтеглиш гръцката карта, останалите ще рухнат", посочи гръцкият министър. Еврозоната е заплашена от фрагментация и разрушение, ако не приеме факта, че Гърция, и не само тя, е неспособна да плаща дълга си при настоящите условия, посочи Варуфакис.
"Бих предупредил всеки, който обмисля стратегическа ампутация на Гърция от Европа, защото това е много опасно", каза той. "Кой ще бъде следващият след нас? Португалия? Какво ще се случи, когато Италия открие, че й е невъзможно да остане в усмирителната риза на икономиите?".
Той добави, че италиански представители са му признали, че подкрепят позицията на Гърция, но "не могат да кажат истината, защото Италия също е застрашена от банкрут и те се страхуват от реакцията на Германия".
Гръцкото правителство е уверено, че ще постигне компромис с европейските си партньори през следващите дни, заяви гръцкият премиер Алексис Ципрас.
Ципрас говори след разговори с австрийския канцлер Вернер Файман във Виена, където използва случая, за да поиска отново "мостово" споразумение с партньорите за периода от края на февруари до юни, докато Атина успее да замени с нова сегашната си спасителна програма.
Лихвите по гръцките облигации нараснаха значително тази сутрин след решенията на рейтинговите агенции в петък и вчерашното изявление на Ципрас за бъдещата политика на правителството.
Инвеститорите продължават да се въздържат и от най-малки рискове поради "упорито продължаващата несигурност, свързана с Гърция и нейните кредитори", както и "отражението върху гръцките банки от изтеглянето на депозити ", подчертават експерти от "Бе Ен Пе Париба".
Решението, взето миналата седмица от Европейската централна банка (ЕЦБ) вече да не приема облигации на Гърция в замяна на заеми за нейните банки, само подхрани тези опасения. Пазарите се тревожат и от изхода на преговорите между правителството в Атина и кредиторите на страната за предоговаряне на гръцкия дълг.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!