И кономиката на еврозоната ще нарасне повече от очакваното тази и идната година благодарение на ниските цени на петрола, обезценяването на еврото и мерките за стимулиране на икономиката, се посочва в оповестената днес зимна икономическа прогноза на Европейската комисия.
Засегнатият от кризата валутен съюз все още е изправен пред редица предизвикателства, включително по-ниска от очакваното инфлация, както и това, че някои от най-големите икономики в еврозоната не покриват изискванията за равнища на дълг и дефицит.
Европа днес е на решаващ кръстопът, заяви заместник-председателят на Европейската комисия Валдис Домбровскис, който отговаря за еврото.
Трябва да ускорим инерцията на реформите, да укрепим възстановяването и да гарантираме, че то ще се превърне в пари в джобовете на хората, допълни той.
Спадът на цените на петрола и по-евтиното евро се оказват добредошъл прилив на енергия, допълни еврокомисарят за икономическите и финансовите въпроси Пиер Московиси. Предстои обаче сериозна работа за откриване на повече работни места, допълни той.
ЕК очаква икономическият растеж в еврозоната да достигне 1,3% тази година и 1,9% през 2016 г., което е с 0,2 процентни пункта повече от предишната прогноза, публикувана през ноември.
Според ЕК икономиката на целия Европейски съюз ще отчете растеж от 1,7% тази година и 2,1% догодина, се посочва в прессъобщение на сайта на комисията.
Към повишение са преразгледани прогнозите за растежа на най-големите европейски икономики
За Германия се очаква растеж от 1,5% и 2% съответно тази и следващата година. За Франция - 1% и 1,8%, за Италия - 0,6 и 1,3% и за Испания - 2,3% и 2,5%.
ЕК очаква растеж във всички 19 страни от еврозоната, отбелязва Асошиейтед прес.
Безработицата в еврозоната остава висока, а инвестиционната среда все още е слаба, признава ЕК, като допълва, че количественото облекчаване, за което Европейската централна банка взе решение, и новият инвестиционен план на комисията оказват подкрепа.
Еврозоната ще бъде в дефлация през 2015 г. с очакван спад на цените от 0,1% средно годишно, сочи зимната икономическа прогноза.
Очаква се тенденцията да обърне посоката си през 2016 г. благодарение на по-слабото влияние на цените на петрола, по-силното вътрешно търсене и мерките на Европейската централна банка за повишаване на ликвидността в икономиката. Според прогнозите на ЕК инфлацията в еврозоната ще се повиши до 1,3% догодина.
Комисията прогнозира инфлация от 0,2% в целия Европейски съюз за тази година и 1,4% догодина, се посочва в прессъобщение на сайта на ЕК.
Дефлацията се характеризира със спад на цените за продължителен период от време, което носи риск за растежа, сковавайки заплатите и потреблението.
През 2015 г. повишаването на цената на вносните продукти заради слабото евро няма да е достатъчно, за да компенсира понижаването на цената на петрола, поне през първото полугодие, прогнозира ЕК. Относително бавното икономическо възстановяване и все още високото равнище на безработица в много страни от еврозоната също ще се отразят на спада на цените.
ЕК очаква промяна в тенденцията през второто полугодие, като за последното тримесечие прогнозира инфлация от 0,4%.
През 2016 г. цените на петрола и другите суровини се очаква да започнат да растат, като ще подкрепят общото повишение на цените. Целевата инфлация, определена от Европейската централна банка (ЕЦБ) за еврозоната, е под, но близо до 2%.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!