Е вропейската централна банка днес изненадващо намали основния си лихвен процент до нула от 0,05% и увеличи обема на количествените улеснения от 60 на 80 млрд. евро на месец от април.
С 5 базисни пункта бяха понижени и лихвените нива за кредитите и депозитите на търговските банки в ЕЦБ, съответно до 0,25% и до минус 0,4%.
Еврото рязко падна след обявяването на решението с 1,6%, до 1,0822 долара. След това обаче на сцената излезе управителят на ЕЦБ Марио Драги и спря срива на единната валута.
В редовната си пресконференция, след заседанието за определяне на паричната политика, той заяви, че не се очаква необходимост от ново намаляване на лихвите.
Драги също така подчерта, че има лимит, докъде може да се стигне с пониженията на лихвените проценти, а отрицателните лихви по депозитите вече са достигнали въпросната граница.
Coming next from #Draghi: "That thing I just said before? Ignore that." https://t.co/JGUfhpUHVO
— Peter Spiegel (@SpiegelPeter) March 10, 2016
След тези думи, еврото тръгна рязко нагоре, поскъпвайки с 1,1% от вчерашните нива на затваряне, до 1,1116 долара.
Управителят на ЕЦБ все пак подчерта, че „фактите могат да се променят”.
Марио Драги посочи, че е уверен, че ЕЦБ няма да има никакъв проблем с намирането на активи на стойност 80 милиарда евро за закупуване всеки месец, без да променя правилата на програмата за количествени улеснения.
Draghi: We are confident that we can reach the purchase target of 80 bln for the horizon of the programme
— ECB (@ecb) March 10, 2016
Той също така посочи, че приетите днес промени в паричната политика са „прекомерна реакция на цените на петрола” а „адекватна реакция на отслабването на перспективите за растеж”.
Целта на централната банка е да върне инфлацията и икономическия растеж в еврозоната на нива от около 2% на годишна база. Но през февруари в икономиката на валутния съюз беше отчетена дефлация от минус 0,2%.
Освен това той добави, че до момента не е обмисляно ЕЦБ да започне да печата евро и директно да ги налива в икономиката – т. нар. „хеликоптерни пари”.
Ефектът от промяната на паричната политика днес върху глобалните фондови пазари беше незабавен. Най-силно поскъпват акциите на банките, които ще са най-облагодетелствани от увеличението на обема на количествените улеснения.
Широкият европейски индекс STOXX Europe 600 се покачва с 0,67%, до 341,41 пункта, а в САЩ S&P 500 е нагоре с 0,10%, до 1 991,23 пункта.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!