„Грекзит“ (възможността за излизане на Гърция от еврозоната – б.ред.) вече е минало, заяви гръцкият премиер Алексис Ципрас след края на 17-часовата среща на върха на лидерите от еврозоната.
„Бяхме изправени пред трудни решения и жестоки дилеми, водихме сурова битка и се борихме докрай,
за да постигнем възможно най-доброто... Споразумението е трудно, но предотвратихме план за финансовото задушаване на Гърция“, каза Ципрас, цитиран от гръцките медии.
„Мерките, които се изискват, създават рецесионни тенденции, но „пакетът Юнкер“ от 35 млрд. евро, споразумението за дълга и финансирането на страната отдалечават Гърция от излизане от еврозоната и по този начин могат да върнат инвестициите“, изтъкна гръцкият премиер.
„Ще има социална справедливост, тежестите ще бъдат поети от всички, вкл. и от тези, които успяха да избягат от тях, защото бяха покровителствани от предишните правителства“, увери Ципрас. Според него по-голяма част от гръцкия народ ще подкрепи тези усилия.
„Ние ще продължим да се борим за радикалните реформи, от които Гърция се нуждае“, добави той.
Ципрас заяви, че е успял да убеди европейските лидери
гаранционният фонд за страната да бъде със седалище в Атина, а не в Люксембург,
както настояваха европейските лидери. Той обаче не е успял да се договори за размера му.
Гърция беше съгласна за фонд в размер на 17 млрд. евро, МВФ говореше за 7 млрд. евро, но германците настояваха и постигнаха условието си размерът на фонда да бъде 50 млрд. евро.
Ципрас заяви още, че е спечелил краткосрочно финансиране за страната и „евентуално намаляване на дълга“. Според него това са двете „победи“, които не са присъствали на масата за преговори преди референдума.
„Успяхме да предотвратим план за прехвърлянето на гръцките пари във фонд извън страната, свиване на банковата система, ще съумеем да постигнем и решение по преструктуриране на дълга. Гърция ще се бори, за да възстанови суверенитета си“, каза той.
Минути преди това на пресконференция в Брюксел германският канцлер Ангела Меркел заяви, че споразумение е постигнато, но подчерта, че
облекчаване на дълга не стои на дневен ред.
Ръководителката на германското правителство обаче отбеляза, че Еврогрупата е готова, ако е необходимо, да обсъди с Атина удължаване на падежа на заема. Тя обаче уточни, че това ще е възможно при успешно прилагане на реформите в рамките на третата програма за подпомагане.
Френският президент Франсоа Оланд потвърди, че гръцкото споразумение ще включва евентуално преформулиране на гръцкия дълг чрез удължаване на падежите.
„Това беше повратна среща, защото ние се страхувахме, че можем да останем без Гърция“, заяви френският президент, цитиран от „Гардиън“.
Гърция остава в еврозоната срещу съгласие за 3-годишна помощ от 82-86 млрд. евро,
ангажименти за още реформи, взаимни компромиси по бъдещия гаранционен фонд.
Споразумението беше постигнато след 17 часа непрекъснати преговори на лидерите на еврозоната, включително и през нощта. Това са най-дългите преговори в рамките на ЕС след преговорния маратон по договора от Ница.
Съгласието бе постигнато тази сутрин, буквално в последния момент след драматични преговори, прекъсвания, двустранни и многостранни консултации и корекции по направените предложения.
Имаме „Greekment“, заяви умореният председател на Европейския съвет Доналд Туск. Използваното от него словосъчетание идва от думите Greece и аgreement (Гърция и споразумение, англ. ел). То е контрапункт на известното доскоро словосъчетание „Грекзит“, означаващо евентуалното напускане на еврозоната от Гърция.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!