Г ърция няма да се съгласи на нежизнеспособно споразумение с кредиторите, заяви снощи новоназначеният финансов министър на страната Евклидис Цакалотос.
Днес той заминава за Брюксел за участие в срещата на финансовите министри от еврозоната, на която ще се обсъжда финансирането на Атина.
Цакалотос не каза какво разбира под жизнеспособно споразумение.
Говорейки за неделния референдум, на който голямо мнозинство от гражданите на страната отхвърли поставените от кредиторите условия за споразумение, той каза, че даденият с допитването до народа сигнал „ще остане в икономическата история“.
Той похвали своя предшественик на този пост Янис Варуфакис, който подаде вчера оставка по молба на премиера Алексис Ципрас, за да бъдат активизирани спрените преговори.
„Ние достигнахме до този пункт благодарение на Варуфакис –
цялата планета сега обсъжда жизнеспособно решение за (дълговия проблем на) Гърция. Мисля, че всички ние, целият народ, трябва да му кажем огромно благодаря. Надявам се да продължа тази работа, а той ще ми помага със съвети“, подчерта новият гръцки финансов министър.
Председателят на Еврогрупата Йерун Дейселблум призова гръцкия премиер Ципрас да донесе на днешната спешна среща на лидерите на еврозоната нови конструктивни предложения. Говорейки пред холандския парламент, Дейселблум, той каза, че
без ясен пакет от реформи оставането на Гърция в еврозоната е „много проблематично“.
[img wide]18570836[/img]
Международният валутен фонд каза на Гърция снощи, че не може да предоставя финансови средства на страни, които са пропуснали плащания по дълга си към него, предаде Ройтерс, цитирайки представител на фонда.
От съобщението става ясно, че управляващият директор на МВФ Кристин Лагард е разговаряла с гръцкия премиер Алексис Ципрас във връзка с неделния референдум.
Тя му обяснила, че правилата на фонда не разрешават отпускане на средства при пропуснати плащания към МВФ.
Лагард обаче казала, че МВФ следи внимателно създалата се ситуация и „е готов да помага на Гърция, ако му бъде поискано“. Тя не уточни кой и в каква форма трябва да отправи такова искане, отбеляза Франс прес.
Ципрас е разговарял вчера по телефона и с шефа на Европейската централна банка Марио Драги и му казал, че е необходимо незабавно
вдигане на контрола над капиталовите потоци в Гърция,
съобщи правителствен говорител в Атина, цитиран от Ройтерс. Гръцкият премиер е обсъдил с Драги и положението с ликвидността на гръцките банки, които остават затворени от миналата седмица, след като правителството наложи контрол над капиталовите потоци в опит да предотврати срива на банковата система.
По-рано вчера председателят на асоциацията на гръцките банки съобщи, че те ще останат затворени във вторник и сряда и ще бъде запазен дневният лимит от 60 евро за тегления от банкоматите.
Президентите на САЩ Барак Обама и на Франция Франсоа Оланд обсъдиха в телефонен разговор снощи положението в Гърция след неделния референдум, се казва в съобщение на Белия дом, цитирано от Франс прес и ТАСС.
Двамата се съгласили с необходимостта да се търси изход от кризата, който „ще позволи на Гърция да се върне към политиката на реформи, възстановяване на икономическия растеж и приемливо за еврозоната равнище на задлъжнялост“. Те признали, че
затова „всички страни (в преговорите) трябва да се съгласят на нелек компромис“.
Американският финансов министър Джак Лю говори по телефона снощи с гръцкия премиер Алексис Ципрас и с новоназначения си гръцки колега Евклидис Цакалотос и каза, че очаква Атина и кредиторите да подновят преговорите за изход от създалата се остра кризисна ситуация. Лю изрази надежда, че такъв изход „ще позволи на Гърция да извърши болезнените, но необходими фискални и структурни реформи, да се върне към икономически растеж и да дойде в състояние да обслужва дълговете си“.
Испанският премиер Мариано Рахой се изказа за предоставяне на помощ на Гърция, но само ако тя прояви „отговорност“ и извършва реформи, предаде Франс прес.
„Гърция знае, че ние сме готови да помагаме, но ключът е да се извършват необходимите реформи.
Солидарност – да, но тя трябва да е съпроводена и от отговорност“,
подчерта Рахой. Премиерът на Холандия Марк Рюте също призова Атина да предприеме необходимите болезнени мерки, за да остане в еврозоната. Той говори на среща с депутати от парламента, посветена на предстоящите по-късно днес в Брюксел срещи на финансовите министри от Еврозоната и на лидерите на страните, приели общата валута.
Положението, според Рюте, е „много сложно“, макар че „Гърция все още има шанс“ да остане в еврозоната. Тя трябва да осъществи строги мерки за икономии, да съкрати разходите и да извърши реформи, отбеляза той.
„Ако те откажат да правят това, то ние не можем повече да им помагаме“, каза холандският премиер, цитиран от Ройтерс.
„Не съм настроен оптимистично“, добави той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!