Apple загуби битката си да избегне данъчна сметка в размер на 13 млрд. евро (14,4 млрд. долара) след решение на европейския върховен съд от вторник, което нанесе удар на най-ценната компания в света само ден след като производителят на iPhone представи множество подобрения на продуктите си, за да увеличи продажбите.
В отделно решение Съдът на Европейския съюз потвърди и антитръстовата глоба срещу Google в размер на 2,4 млрд. евро (2,6 млрд. долара).
Двете решения на Съда на ЕС са окончателни, което означава, че компаниите не могат да ги обжалват.
Решенията подчертават твърдата позиция на Европейския съюз по отношение на големите технологии, която през последните години се изразява в приемането на широкообхватни разпоредби за ограничаване на властта на големите технологични компании.
В решението срещу Apple Съдът на ЕС потвърди решение на Европейската комисия от 2016 г., в което се посочва, че Ирландия е предоставила на Apple неправомерна държавна помощ, която тя е трябвало да възстанови. Според оценки на изпълнителния орган на ЕС Ирландия е предоставила на Apple „незаконни данъчни облекчения“ на стойност 13 млрд. евро.
Според Алекс Хафнер, партньор по въпросите на конкуренцията в базираната в Лондон правна фирма Fladgate, сега Apple ще трябва да се „откаже“ от 13 млрд. евро, които са били държани в ескроу сметка в очакване на резултата от делото.
„Може би от по-голямо значение ще бъде усещането, че отново властите и съдилищата на ЕС са готови да покажат мускулите си, за да накарат големите технологични компании да се справят, когато е необходимо“, добави той.
Данъчното дело срещу Apple беше част от репресиите на напускащия вече антитръстов шеф на ЕС Маргрете Вестагер срещу сделки между мултинационални компании и държави от ЕС, които регулаторните органи считат за нелоялна държавна помощ.
Тогава Комисията заяви, че Apple се е възползвала от две ирландски данъчни решения в продължение на повече от две десетилетия, които изкуствено са намалили данъчната ѝ тежест до едва 0,005% през 2014 г.
Apple оспори решението, а Общият съд на ЕС - съдът от по-ниско ниво на Съда на ЕС - потвърди оспорването през 2020 г., като заяви, че регулаторите не са изпълнили правния стандарт, за да докажат, че Apple е ползвала несправедливо предимство.
Във вторник обаче висшият съдебен орган на ЕСП отмени решението на Общия съд и подкрепи Комисията.
„Днес е огромна победа за европейските граждани и данъчното правосъдие“, заяви Вестагер в изявление във вторник.
„Комисията ще продължи работата си по отношение на вредната данъчна конкуренция и агресивното данъчно планиране.“, допълни Вестагер.
Междувременно Apple заяви, че е „разочарована“ от решението.
„Винаги плащаме всички данъци, които дължим, където и да работим, и никога не е имало специална сделка“, добави говорител на компанията в изявление.
Apple заяви, че е платила повече от 20 млрд. долара данък в САЩ върху същите печалби, които според Комисията е трябвало да бъдат обложени в Ирландия.
Акциите на Apple (AAPL) спаднаха с повече от 1% в предварителната пазарна търговия.
В изявление относно решението ирландското правителство заяви:
„Ирландската позиция винаги е била, че Ирландия не предоставя преференциално данъчно третиране на никакви компании или данъкоплатци.“
Потвърждаване на глобата на Google
Отделно от това съдът отхвърли жалбата, подадена от Google и нейната компания майка Alphabet срещу глобата от 2,4 млрд. евро, наложена от Комисията през 2017 г.
Google беше глобена за това, че е злоупотребила с господстващото си положение в областта на онлайн търсенето, като е дала предимство на собствената си услуга за сравняване на цени при пазаруване пред тези на конкурентите си в повече от десет европейски държави.
Тогава Вестагер заяви, че поведението на Google „е лишило европейските потребители от истински избор на услуги и от пълните ползи от иновациите“ на по-малките конкуренти.
Решението на Комисията беше потвърдено от Общия съд, но беше обжалвано от дружествата. Жалбата беше отхвърлена във вторник, а Google беше осъдена да заплати и съдебните разноски на Комисията. Акциите на Alphabet (GOOGL) останаха без промяна в предварителната пазарна търговия.
„Разочаровани сме от решението на Съда“, заяви говорител на Google, посочвайки промените, които компанията е направила в рекламите за пазаруване в Европа през 2017 г., за да се съобрази с решението на Комисията. Новият подход е генерирал „милиарди кликвания за повече от 800 услуги за сравнително пазаруване“, добави говорителят.
В изявлението си Вестагер заяви, че делото срещу Google е „катализатор за промяна“, оспорвайки схващането, че „цифровите компании трябва да бъдат оставени да действат свободно“.
„То показа, че дори най-мощните технологични компании могат да бъдат държани отговорни“, каза Вестагер.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!