Финансовите министри от еврозоната днес одобриха детайлите по международната спасителна програма за Кипър, съобщи председателят на Еврогрупата Йерун Дейселблум.
Това ще позволи да започне ратификацията на плана за подпомагане на затруднената островна държава.
Приветствам споразумението с "тройката" (ЕС, Международния валутен фонд и Европейската централна банка), което отговаря на параметрите и ключовите цели, определени от еврогрупата, заяви Дейселблум на пресконференция в Дъблин.
Финансовите министри на еврозоната заседаваха днес в Дъблин, а по-късно към тях ще се присъединят и останалите им колеги от ЕС.
Обемът на международната помощ за Кипър е 10 милиарда евро. Един милиард предоставя Международният валутен фонд, 9 милиарда - стабилизационният фонд на еврозоната, уточни Дейселблум.
Сега парламентите на европейските страни трябва да ратифицират програмата, което ще позволи средствата да бъдат отпуснати още през май
Според предварителни информации Кипър ще трябва да осигури 13 милиарда евро по тази програма. Поради това на Никозия ще й се наложи да предприеме допълнителни мерки за консолидиране на бюджета си.
Независимият одит на кипърското законодателство за борбата с прането на пари трябва да приключи до началото на предоставянето на международната помощ на Кипър, допълни Йерун Дейселблум след срещата на 17-те министрите от еврозоната.
Председателят на Еврогрупата съобщи също, че финансовите министри на еврозоната ще обсъдят Словения на следващото си заседание през май.
Експертите предупреждават, че Словения може да последва Кипър и да прибегне до антикризисна програма.
Сумата на спасителния финансов план за Кипър, определена на 10 милиарда евро, няма да се промени, макар нуждите на страната да се оценяват на повече,
заяви днес говорителят на германското правителство Щефен Зайберт, цитиран от Франс прес. Сумата вече е "много голяма", особено като се има предвид икономическата тежест на Кипър, добави Зайберт на редовна пресконференция.
Тази позиция бе подкрепена и от говорителката на германския министър на финансите Волфганг Шойбле. Сумата не подлежи на дискусии и няма причина да бъде коригирана, заяви Мариане Коте.
Парламентарната фракция на управляващите в Германия Християндемократически съюз и Християнсоциален съюз е на мнение, че на Кипър не трябва да се предоставя допълнителна финансова помощ, освен одобрената вече.
Вижте още икономически новини на Pariteni.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!