Енергийни експерти: Увеличението на цената на тока в близко бъдеще е неизбежно
Иван Хиновски (вляво) и проф. Атанас Тасев   
Източник: БГНЕС

В ъпреки намерението на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) да не вдига цените на електроенергията за бита от 1 юли 2014 г., драстично поскъпване на тока е неизбежно в близко бъдеще.

Това коментираха пред БТА енергийните експерти проф. Атанас Тасев, съветник на парламентарната комисия по енергетика, и Иван Хиновски, председател на Българския енергиен форум (БЕФ).

Проф. Атанас Тасев заяви, че при секторен анализ на енергетиката, какъвто бе направен от служебното правителство, се е видяло, че най-голяма тежест при формирането на цените на електроенергията за регулирания пазар имат цените, по които се изкупува енергия от ВЕИ производителите и по дългосрочните договори от ТЕЦ „Ей И Ес Марица Изток 1“ и ТЕЦ “Контур Глобал Марица Изток 3“. „В момента това, което регулаторът прави, е да разреже натрупания през годините цирей“, заяви Тасев.

В решението на ДКЕВР фигурира предложение НЕК да предоговори споразуменията с Маришките централи като бъде намалена пълната цена на енергията за ТЕЦ „Ей И Ес Марица Изток 1“ с 30% и предвиждане енергията от един блок на централата да се продава на свободния пазар, и съответно да бъде намалена пълната цена на енергията от ТЕЦ „Контур Глобал Марица Изток 3“ с 20% и енергията от два блока на централата да се продава на свободния пазар.

По думите на експерта, който навремето е консултирал договорите с централите, през 2001 г. с двете централи са се договаряли едни цени, а сега те се оказват много по-високи като за ТЕЦ „Ей И Ес Марица Изток 1“ са с близо два пъти и половина по-високи.

ДКЕВР използва прецедента на полския опит

Полша е прекратила сключени дългосрочни договори и ги е сключила на пазарен принцип, каза Тасев. Според него съпротивата на двете „американски централи“ за намаляване на техните цени ще бъде колосална, но ДКЕВР ще може релевантно да се защити в съда именно на база полския прецедент.

В момента цените на електроенергията на регулирания пазар са по-ниски от пазарните. Ето защо

през 2015 г., когато се либерализира напълно пазарът, тези цени ще подскочат

и ще стигнат пазарните нива, коментира проф. Тасев. Той заяви, че доскоро е прогнозирал скок от 50%, но с взетите от ДКЕВР мерки този скок ще е по-малък – от порядъка на 20-30%.

Партиите, вместо да се карат, трябва да постигнат национален консенсус, че трябва да има корекция на цената на електроенергията, смята проф. Тасев. Тази мярка е непопулярна и затова трябва да се съберат всички политически сили, да си стиснат ръцете и да решат да се въведе един тригодишен преходен период в системата на енергетиката, за да бъде тя спасена, предложи той.

Най-вероятно, което и правителство да дойде на власт, то ще поиска дерогация от ЕК и

отлагане на пълната либерализация на пазара на електроенергия,

защото българският потребител не е готов да понесе такъв скок на цените на тока, категоричен е експертът. Според него, ако се постигне дерогация с една-две години, можем да се надяваме за постигане на по-добър икономически растеж, повишение на доходите и съответно – на цените на тока, което да бъде по-приемливо за обществото.

Проблемът е в слабата ни икономика; ако беше решен проблемът с политиката по доходите, нещата щяха да стоят по друг начин, коментира проф. Тасев. От 2000 г. до 2010 г. цената на тока е скочила двойно, но нямахме проблем с това, защото икономиката вървеше напред и доходите ни се повишаваха, даде пример той.

Проблемът по думите му е възникнал, когато се е разгоряла кризата, а тогавашният председател на ДКЕВР Ангел Семерджиев е увеличил цената на тока с 13%, въпреки че е трябвало да я увеличи дори с около 30%, за да се запълни целия недостиг на средства.

По отношение на ВЕИ производителите мярката, която сега ДКЕВР предлага, е малко крайна, но справедлива, коментира проф. Тасев. ДКЕВР предлага в публикуваното си решение министърът на икономиката и енергетиката да предприеме законодателни промени в Закона за енергията от възобновяеми източници (ЗЕВИ), с които да се предостави възможност на ДКЕВР, въз основа на потреблението в страната, да определя ежегодни количества електрическа енергия, произведени от възобновяеми източници, които да бъдат изкупувани по преференциални цени.

Председателят на БЕФ Иван Хиновски коментира за БТА, че е положително решението на ДКЕВР да намали преференциалните цени за електроенергията от топлофикациите.

Трябва да се престане с практиката на кроссубсидирането на цената на парното през цената на тока.

Сега всички плащаме за тези, които ползват парно, за да имат те по-ниска цена – това не може да продължава, защото е в разрез с всички принципи на ЕС, категоричен е Хиновски. Тотално сбъркан е обаче подхода на ДКЕВР за решаване на проблемите с недостига на средства, смята Хиновски. ДКЕВР няма право да се бърка в отношенията между независими търговски дружества – НЕК и „американските централи“, както и НЕК и ЕСО и производителите на енергия от ВЕИ; правен абсурд е регулаторът да нарежда на НЕК да се договаря за намаляване на цените по сключени вече договори, заяви експертът.

Според Иван Хиновски кризата в енергетиката вече е толкова голяма, че е време да се търси

аварийно привличане на средства

чрез създаване на специален фонд, в който международни финансови институции да предоставят грантово финансиране. БЕХ от своя страна трябва да емитира дългосрочни дългови книжа, но едновременно с това да има и оздравителен план за развитие на енергетиката. Ако това не се случи, енергетиката ни ще попадне в чужди ръце, защото кредиторите на НЕК във всеки един момент могат да решат да предявят искове и съдът ще отсъди прехвърляне на собственост към тях, коментира председателят на БЕФ.

Намалението на цените за двете „американски централи“ вече се фиксира в крайната цена на тока, но това е сметка без кръчмар, коментира Хиновски. Ако двете централи заведат дела срещу държавата ни, решенията на ДКЕВР ще паднат в съда, а държавата ни ще бъде глобена. Същото ще стане и с решението за ограничаване на производството от ВЕИ. Освен това, ако половината от ВЕИ производителите фалират, тези проекти остават собственост на финансовите институции и така банките също ще бъдат поставени в риск, обобщи ситуацията Хиновски.

Според председателя на БЕФ трябва държавата да преговаря с частните дружества, а не да им извива ръцете. Може да се договори разсрочване на плащанията между НЕК и ЕРП-тата, да се позволи на частните централи да изнасят ток навън – това са все

възможни решения;

оборудването, поръчано за АЕЦ „Белене“, пък може да се продаде и да бъдат осигурени по този начин 2 млрд. лв. за НЕК, смята Хиновски.

След либерализацията на енергийния пазар цената на електроенергията за битовия потребител ще скочи поне с 20%, затова трябва още отсега да се започне поетапно повишение на цената, за да не е то шоково, коментира експертът. По думите му

намаление на цената в момента е равносилно на абсурд.

Направили сме анализ, че ако сега се започне с 5% повишение на цената на тока на всеки шест месеца, влизането в регулирания пазар през 2015 г. няма да е толкова шоково за хората, каза Хиновски. По думите му това трябва да е съпроводено със социална програма като се използват средства от Европейския социален фонд и други програми на ЕС.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Израел маха всички мита върху вноса от САЩ

Израел маха всички мита върху вноса от САЩ

Свят Преди 34 минути

Съединените щати са най-близкият съюзник на Израел

Удължиха помощта за украинските бежанци

Удължиха помощта за украинските бежанци

България Преди 1 час

Удълженият срок ще бъде използван за финализиране на нова програма за закрила

БСП: Делото срещу Румен Овчаров е прекратено поради липса на престъпление

БСП: Делото срещу Румен Овчаров е прекратено поради липса на престъпление

България Преди 4 часа

Πpoĸypopът oт CГΠ ĸoнcтaтиpa, чe пo пoвдигнaтoтo oбвинeниe нямa извъpшeнo пpecтъплeниe oт Pyмeн Oвчapoв

Сърбите се вдигнаха срещу мина за литий

Сърбите се вдигнаха срещу мина за литий

Свят Преди 5 часа

В Сърбия през последните четири години бяха организирани масови протести и пътни блокади

Кола помете човек на пешеходна пътека в Разград

Кола помете човек на пешеходна пътека в Разград

България Преди 5 часа

Пострадалият е откаран в разградската болница

Френският главен прокурор защити присъдата на Льо Пен

Френският главен прокурор защити присъдата на Льо Пен

Свят Преди 5 часа

Решението на френския съд е "съобразно закона"

Протестиращи блокираха булевард в София

Протестиращи блокираха булевард в София

България Преди 5 часа

От „Защита” уточниха, че ако не бъдат изпълнени исканията им, са в готовност за ефективни национални протести

Екшън, полицията гони мъже, откраднали 450 метра медни проводници

Екшън, полицията гони мъже, откраднали 450 метра медни проводници

България Преди 5 часа

В хода на операцията по задържането са се включили екипи на „Специални тактически действия“

Снимката е илюстративна

Ужас във Варна: 50-годишен мъж осъден за системно насилие над дете

България Преди 6 часа

Истината излиза наяве, когато момичето е настанено в кризисен център и се установява, че е бременно

Столична община спира приемането на отпадъци от болници

Столична община спира приемането на отпадъци от болници

България Преди 6 часа

Причината е случай на нерегламентирано смесване на битови и медицински отпадъци

<p>Иран ще потърси ядрени оръжия, ако бъде нападната</p>

Иран ще потърси ядрени оръжия, ако бъде нападната

Свят Преди 6 часа

Нарастващото напрежение между Иран и САЩ отново разпали опасенията относно военен конфликт

<p>Първата европейска орбитална ракета се разби след 40 секунди</p>

Първата орбитална ракета, изстреляна от Европа, се разби в морето

Свят Преди 6 часа

Ракетата се разби в морето и се взриви 40 секунди по-късно

Доналд Тръмп коментира връзката между Тайгър Уудс и бившата си снаха

Доналд Тръмп коментира връзката между Тайгър Уудс и бившата си снаха

Свят Преди 6 часа

„Обичам Тайгър и обичам Ванеса“, заяви американският президент

КЕВР намали рязко цената на природния газ

КЕВР намали рязко цената на природния газ

България Преди 6 часа

Председателят на КЕВР Пламен Младеновски : Значително намаление с 14,3%

Сергей Рябков

Русия разглежда мирното предложение на САЩ, но настоява за промени

Свят Преди 6 часа

Бъдещите модели и схеми на САЩ за разрешаване на конфликта в Украйна все още не са премахнали първопричините за него; това трябва да бъде преодоляно, казва руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков

Задържан е заподозрян за опустошителните пожари в Южна Корея

Задържан е заподозрян за опустошителните пожари в Южна Корея

Свят Преди 6 часа

Мъжът се грижил за семеен гроб на 22 март, когато бил заподозрян в запалване на пожар