Европейската комисия (ЕК) предлага да бъде прекратена наказателната процедура срещу България за прекомерен бюджетен дефицит.
Това съобщи днес комисията в документ, изпратен до Съвета на ЕС и българското финансово министерство.
Към момента не са необходими по-нататъшни стъпки по процедурата по прекомерен дефицит на България, смята ЕК.
България е предприела мерки, които биха осигурили достатъчен напредък за коригиране на прекомерния дефицит в поставените срокове, се казва в становището на комисията.
България избегна влошаване на дефицита за 2010 г. над планирания чрез законово адекватни фискални усилия в бюджета за 2011 г. в съответствие с препоръките на Съвета, пише още в него.
ЕК прогнозира, че бюджетният резултат за 2010 г. се очаква да бъде в съответствие с препоръката на Съвета за постигане на целта за дефицит от 3,8% от БВП, която беше поставена в ревизирания бюджет за 2010 г.
За 2011 г. есенните прогнози на ЕК предвиждат дефицит от 2,9% от БВП или годишно намаление от 0,9% от БВП.
ЕК отбелязва още, че местните и президентските избори в България, насрочени за втората половина на тази година, могат да създадат допълнителен натиск върху разходите.
Препоръката към българските власти е да следят отблизо бюджетното развитие и да са готови да предприемат корективни мерки при нужда.
ЕК заключава, че България е предприела ефективни действия, за да приключи ситуацията на прекомерен дефицит до 2011 г.
Комисията посочва още, че мерките за продължаване на реформата в пенсионната система в средносрочен и в дългосрочен план са съгласувани със социалните партньори, като изпълнението на тези мерки изисква последващи законодателни действия, се посочва още в Съобщението на ЕК.
Обикновено становищата на ЕК дават повод за аналогично решение от страна на този съвет, коментира източник на БТА в Брюксел.
Комисията започна наказателната процедура срещу България в края на април миналата година.
Тогава правителството съобщи, че ще ревизира бюджетите за 2008 и 2009 г. заради скрит дефицит и необезпечени задължения по договори на 13 министерства.
Според изчисленията на кабинета заради тези скрити дефицити бюджетният дефицит за 2009 г. скача от 1,9% на 3,7%.
Дефицит над 3% автоматично активира процедура за свръхдефицит срещу съответната страна. Заради т.нар. скрити дефицити България се отказа да подава документи за влизане във валутния механизъм ERM ІІ – "чакалнята на еврозоната".
Според предварителни данни на министерството на финансите хазната е приключила 2010 г. с дефицит 3,9% от прогнозния БВП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!