Няма причина за отмяна на мораториума за проучване и добив на шистов газ.
Това каза министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев по време на регионална конференция на тема "Газови перспективи", на която участници в дискусията поискаха държавата да разреши проучванията на шистов газ на наша територия.
В България има мораториум върху проучванията и добива на
шистов газ и няма промяна в тази позиция, каза Добрев.
Този мораториум може да продължи с години, докато не се убедим, че технологията за добив и проучване е безопасна за околната среда, подчерта той.
Министърът добави, че в парламента има комисия, която разглежда най-добрите практики за добив на шистов газ в света.
Ние проучваме дълбоко Черно море, където ще имаме значителни находища на газ и нищо не ни притиска да бързаме с търсене на шистов газ, коментира още Добрев.
Министърът каза още, че България ще се стреми за увеличаване на собствения добив на природен газ и за диверсификация на доставките на синьото гориво.
Три фирми - две европейски и една американска, вече са
проявили
интерес за проучване на природен газ в блок "Терес" в
Черно море,
каза министър Добрев.
Според него в блока за проучване "Хан Аспарух" в Черно
море ще бъдат инвестирани в близките няколко години между един
и два милиарда лева. Там ще бъдат направени два сондажа - на
5000 и на 6000 метра, и очакванията за находище в
района са много добри, посочи министърът.
Консорциумът, който прочува блок "Хан Аспарух", вече е платил 40 млн. евро без ДДС бонус на държавата, отчете той.
Държавата ще направи нов и то прозрачен конкурс за проучване на газ в площ "Силистар", но все още чака решение на Върховния административен съд по предишната процедура, допълни още министърът на икономиката.
Надяваме се
добивите от наши находища да осигурят напълно
нуждите на държавата за десетки години,
каза той.
Диверсификацията на доставките на газ може да стане само с прокарване на южен газов коридор, който ще доставя гориво от Каспийския регион и Близкия Изток и изграждане на интерконекторни връзки със съседните държави, продължи министърът.
До средата на юни консорциумът "Шах Дениз 2" трябва да вземе решение дали ще участва в проекта за газопровод "Набуко Запад" като част от Южния газов коридор, който свързва Турция, България, Румъния, Унгария и Австрия или ще се включи в конкурентния проект ТАП, където природният газ ще минава през Турция, Гърция, Албания и ще стига до Италия през Адриатическо море. Според Добрев решението на консорциума от средата на миналия месец да купи 50-процентен дял в "Набуко" дава сериозни шансове на трасето, което минава през България.
Нашата страна подготвя
с Гърция, с капацитет за пренос на около 3,5 млрд. куб. м годишно. Тя може да влезе в експлоатация до 2015 г., каза по време на конференцията Кирил Темелков, изпълнителен директор на "Булгартрансгаз". Искаме да направим подобна газова връзка и с Турция, но все още турската страна не е готова с финансирането на своя участък, така че той да може да стане част от Южния газов коридор. Българският участък от газовата връзка може да получи финансиране от нашата държава и от Австрия, посочи министър Добрев.
Интерконекторната връзка с Румъния, с тръба с диаметър 500 милиметра, ще е готова до края на май тази година. Подобна газова връзка с тръба с диаметър 600 - 700 милиметра ще има и със Сърбия. Очаква се тя да влезе в експлоатация също през 2015 г.
Имаме сериозното предизвикателство да удвоим капацитета на газовите връзки на страната през следващите пет години, каза Кирил Темелков. Той добави, че се работи и по разширение на газохранилището в Чирен. Сега то е с обем около 500 хил. куб. м, но поетапно до 2018 г. трябва да стане с капацитет 1 млн. куб. м. Дневното нагнетяване на газ трябва да се вдигне от 5 милиона кубически метра на 10 милиона кубически метра, добави той.
Новите договори за внос на природен газ от Русия освен че са на по-ниска цена, са и по-либерални, каза още министър Добрев по време на конференцията. Той уточни, че ако увеличим вътрешния добив, ще можем да продаваме полученото от "Газпром" синьо гориво на трети страни.
Добрев изрази увереност, че България няма да бъде осъдена от Европейския съд заради проблеми с либерализация на енергийния пазар. Според него Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) ще успее да подготви необходимите за целта наредби. Те вече са поместени на страницата на ДКЕВР за обществено обсъждане.От решението на ЕК от преди близо две седмици да съди България до внасянето на делото в Европейския съд минават обикновено около два месеца и през този период ДКЕВР ще е готова с наредбите, каза Добрев.
Още икономически и финансови новини в Pariteni.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!