Н а консултации в Министерството на финансите с премиера Бойко Борисов, ресорния министър Владислав Горанов и представители на партиите, участващи в парламента, е взето решение за промени в Закона за банковата несъстоятелност и за назначаване на двама синдици на мястото на квесторите в Корпоративна търговска банка (КТБ).
Новината съобщи самият Борисов на брифинг след срещата.
Днес Фондът за гарантиране на влоговете в банките поиска от Софийски градски съд в КТБ да бъдат назначени синдици, но СГС отказа, припомни Борисов.
Мотивите на магистратите са, че по закон нямат право да вкарат в банката синдик, който да надзирава квесторите, още повече че те имат именно надзорни функции.
При това положение, за да се спре разграбването на имуществото в КТБ, всички партии в парламента се обединихме за промени в Закона за банковата несъстоятелност, продължи премиерът.
Основната промяна, около която се обединиха управляващи и опозиция, е да се въведе нова фигура –
временен синдик, който в момента не съществува в закона за банковата несъстоятелност. Той ще управлява една банка с отнет лиценз, но докато не е преминала в процедура по несъстоятелност. В този период синдикът ще има правомощия, каквито в момента имат квесторите, назначени от БНБ.
Всички се обединихме, че трябва да се внесе текст, не знам какво ще е, юристите ще кажат и някъде в сряда той ще бъде гласуван, за да спрем това разграбване на заводи и имущество от КТБ, каза Борисов.
От БСП лява България ще подкрепим промени, които ще гарантират, че КТБ няма да бъде източвана,
каза Мая Манолова. Основен кредитор е българската държава, ще искаме да се потърси и отговорност от лицата, които са допринесли за разграбването на банката, ще искаме и контрол върху цялото производство по несъстоятелност, както и въвеждане на временен синдик, каза Манолова. Тя добави, че има доста въпроси около квесторите в КТБ, назначени от БНБ, затова трябва да бъдат въведени временни синдици до приключване на делото по несъстоятелността на банката.
Петър Славов от Реформаторския блок каза, че неговата политическа група настоява за назначаване на международна компания за разследване на банковите операции, извършени от КТБ. Трябва и да има отчетност при осребряване на имуществото на КТБ, за да е ясно, че ще се получи максималната цена от активите на банката и двете ни предложения ще бъдат застъпени в промените, каза Славов.
Емил Димитров от БДЦ посочи, че тези законодателни промени са последното, което може да бъде направено за защита на интереса на гражданите.
„Ние от „Атака“ сме твърдо против това да се уврежда интересът на обществото, според нас това се правеше досега по време на тези квестори и това нещо трябва да бъде спряно“, коментира Николай Александров от „Атака“.
Борисов благодари на всички политически партии в парламента, „защото не политиканстват в случая с КТБ и не е както обикновено да си разменяме кой е виновен и кой не. Това е начинът да си върнем парите от КТБ (...) благодаря на всички партии за това, че проявиха такова държавническо отношение да може се спасим имущество на всички хора“.
Вчера премиерът каза от парламентарната трибуна, че докато се бави назначаването на синдик в КТБ, имуществото на банката се разграбва. Той припомни, че след отнемането на лиценза е направено искане до Софийски градски съд за откриване на производство по несъстоятелност на КТБ. Решението за отнемане на лиценза обаче е обжалвано пред Върховния административен съд (ВАС) от акционерите на банката. В резултат на това оспорване през ноември миналата година делото за обявяване на КТБ в несъстоятелност е спряно до окончателното решаване на административния спор. На първа инстанция тричленен състав на ВАС с определение от 13 януари 2015 г. остави получените жалби без разглеждане и прекрати производството. Това определение също е обжалвано пред петчленния състав на ВАС и вече повече от месец второинстанционното производство не може да започне. Същевременно производството по искането на обявяване на КТБ в несъстоятелност, което с оглед запазване на интересите на кредиторите би следвало да се развие бързо, е спряно и може да продължи едва след окончателното произнасяне на ВАС. Назначените от БНБ квестори продължават да упражняват правомощията си до назначаването от Фонда на синдик, което ще стане възможно едва след обявяване на банката в несъстоятелност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!