В ъншният дълг на Гърция, възлизащ на 178% от брутния ѝ вътрешен продукт (БВП), е непосилен за икономиката ѝ и трябва да бъде преструктуриран.
Това заяви гръцкият премиер Алексис Ципрас в реч в централата на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) в Париж, предаде ТАСС.
„Не можем повече да се правим, че държавният дълг на страната е устойчив и че можем да го обслужваме,
след като той достига приблизително до 178% от БВП, а разходите по изплащане на лихвите са почти 6,5 млрд. евро за всяка година до 2021 г., след което ще се увеличат до 11 млрд. евро, а през 2022 г. – до 24,5 млрд. евро“, подчерта Ципрас.
Той каза, че според него не бива да продължава да има „нереалистичен и водещ до рецесия първичен излишък на държавния бюджет в размер от 3 на сто от БВП през 2015 г. и 4,5 на сто в бъдеще, само и само да се създава представа, че гръцкият държавен дълг е устойчив и управляем“.
Ципрас заяви, че
за Гърция е жизнено необходимо преструктуриране на държавния дълг.
Това ще направи страната платежоспособна, значително ще съкрати лихвите по десетгодишните държавни облигации и отново ще даде на гърците възможност да задоволяват потребностите си от финансиране на капиталовите пазари.
„По наше мнение валутният съюз (на страните от еврозоната) като цяло е неспособен да реши проблема с държавния дълг на Гърция“, каза гръцкият премиер.
Гърция подписа с ОИСР споразумение за предоставяне от международната организация на консултантска и експертна помощ при реализирането на реформи.
По-късно, на съвместна пресконференция с председателя на Европейския парламент Мартин Шулц, Ципрас заяви:
„Гърция започна да изпълнява своите задължения, очакваме нашите партньори да направят същото
, винаги съм бил оптимист, че решение ще се намери“.
Ципрас е на работно посещение в Брюксел.
Решенията не са в ЕП, а в диалога с държавите от ЕС и еврозоната, посочи Шулц. Посъветвах премиера Ципрас в Гърция да направят възможно най-бързо план за наемането на работа на младежи, което е част от борбата със социалната депресия в страната, разполагаме с много средства в бюджета на ЕС в тази посока, добави председателят на ЕП. До юни трябва да покажем готовност за инвестиции и създаване на работни места в Гърция, допълни той.
Въпросът не е само в приложението и мерките, а и в това европейските институции да окажат помощ и да покажат солидарност в преодоляването на сегашната криза, коментира Ципрас. Силно вярвам, че това е в общ интерес, няма гръцки проблем, това е европейски проблем, заяви той.
Изключвам напълно провал, европейците трябва да вървят заедно, не е време за разделение,
заяви председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер при посрещането на Ципрас.
Не съм доволен от събитията от последните седмици, има напредък, но е необходим допълнителен тласък напред. Гърция е на проевропейски път. Очаквам през идните седмици успешно да се справим с предизвикателствата, допълни председателят на ЕК по повод текущите технически преговори за решаването на проблемите на Гърция.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!