Н е се очаква стремглав скок в цената на електроенергията. Изчисленията ни дори показват възможно понижаване с 25% до 2030 г. при моделиране на енергийната система и разумни управленски решения.
Това каза в ефира на NOVA Ремина Алексиева, анализатор в програма „Енергетика и климат“ в Центъра за изследване на демокрацията.
Либерализацията на пазара на ток се отлага за 1 юли 2025
„Финансовото състояние на Фонд „Сигурност“ в енергетиката е сериозен проблем. Той има ролята на буфер, който управлява процеса по преход към либерализиран пазар. Може да бъде използван за подкрепа на уязвимите потребители чрез компенсации - това са енергийнобедните, които имат нужда от помощ при плащане на сметките за ток. Така евентуален скок на цените ще бъде туширан от фонда. Средствата в него идват от продажбата на въглеродни квоти. Има моментен спад в цените им, което може да е причина за дефицит. Месечните приходи от производители на електроенергия, включително от ВЕИ, също са част от бюджета му“, обясни тя.
Парламентът отхвърли ветото на президента върху промените в Закона за енергетиката
Според нея КЕВР изчаква подаване на информацията на производителите на електроенергия, за да вземе решение за регулирана цена.
„Не бихме очаквали процедурно да има промяна в цената на тока. Отлагането на либерализацията значи изкуствено поддържане и субсидиране на въглищната електроенергия, която не е финансово рентабилна“, посочи Алексиева.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!