Агенцията по храните проверява всички млекопреработвателни предприятия в Ловешка област за опасния афлатоксин.
Още 20 проби от сурово мляко от мандрите в Ловешка област и съседните млекосъбирателни пунктове ще бъдат взети за изследване, обяви на пресконференция сформираната Областната епизоотична комисия, след намерения афлатоксин в мляко, предоставено на мандрата в ловешкото с. Горан от фермери в Радювене.
Областният управител Ваня Събчева съобщи, че на среща с директора на Българската агенция по безопасност на храните д-р Йордан Войнов са били поискани две неща - повече проби и обезпечаване на стопаните.
Днес са събрани 17 проби, утре ще бъдат взети още седем и изпратени в Централната лаборатория по ветеринарно-санитарно експертиза, а резултатите ще бъдат готови до края на седмицата.
До момента в белгийска лаборатория бе изпратена проба от фураж, изпаднал от комбайните по време на кампанията, който според специалистите е първоизточник на токсина.
Резултатите са показали, че царевицата съдържа 200 пъти над нормата токсин, заяви д-р Ивайло Йотов, директор на Областната дирекция по безопасност на храните в Ловеч.
Вече са отрицателни резултатите от взетите проби на мляко от двамата фермери, от чиито животни е тръгнал проблемът. При втори отрицателен резултат ще бъде освободено млякото за преработка.
В екарисаж във Варна в неделя са унищожени 2011 литра сурово мляко, събрано от млекосъбирателните и фермерски пунктове, с които работи мандрата в село Горан.
До момента са унищожени общо 996 кг краве сирене и 3,5 тона мляко.
Като предпазна мярка жителите на Радювене бяха призовани доброволно да предоставят млечните продукти, направени в домашни условия. Събрани са 296 литра прясно мляко, 15 литра кисело мляко и 36,5 кг сирене. В останалите населени места в общината са събрани два тона прясно мляко от населението.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!