Европейските лидери се споразумяха по бюджета за 2014-2020 г., съобщи в "Туитър" президентът на ЕС Херман ван Ромпой, цитиран от световните агенции.
След повече от 24 часа преговори "е постигната сделка за бюджета до края на десетилетието.
Чакането си заслужаваше",
написа Ван Ромпой.
Споразумението определя таван от 960 млрд. евро за поети ангажименти. Разходите за кредити по плащания, т. е. ефективните разходи за идните седем години, са 908,4 млрд. евро.
Европейски източници подчертаха, че това съответства на намаление на бюджета с 3% за периода 2014-2020 г. спрямо предходните седем години.
Това е
първият намален многогодишен бюджет в историята на Европейския съюз.
Сега предстои Европейският парламент да даде окончателно одобрение.
Процедурата може да отнеме няколко месеца, отбелязва АП.
България е една от четирите страни, които, при намален бюджет, ще
получи повече финансиране
в сравнение с предишния седемгодишен период, съобщи премиерът Бойко Борисов.
Страната ни ще получи над 15 млрд. евро.
Освен това ще получим и 260 млн. евро заради спрените четири реактора на АЕЦ "Козлодуй". София ще може да се възползва и от новия фонд за преодоляване на младежката безработица.
България ще получи повече средства за кохезионна политика и за селско стопанство за следващия 7-годишен бюджетен период на ЕС, който беше одобрен от държавните и правителствени ръководители след 27-часов маратон от преговори, предаде БНР.
„В новата финансова рамка, България ще получи над 12 милиарда евро нетен приход от ЕС, разликата между средствата, които получава и тези, които внася в бюджета на ЕС", каза Борисов.
„България е най-големият нетен бенефициент, като процент, от брутния национален доход, с нетен баланс около 4 %. При съкращаване на общия бюджет на кохезионната политика за периода 2014-2020 година, България е една от четирите държави-членки, които ще получат повече средства, в сравнение с настоящия програмен период, по линия на кохезионните и структурни фондове. България ще получи някъде около 7 милиарда евро, спрямо 6,85 милиарда евро за този период.
При общото намаляване на бюджета за общата селскостопанска политика, България се очаква да получи общ пакет за директни плащания и развитие на селските райони, в размер на около 7,5 милиарда евро, със сравнение, до сега 5,8 милиарда евро, между периода 2007-2013-а. В реално изражение, директните плащания на хектар ще продължат да нарастват, като се предвижда от 184 евро през 2014 година, те да достигнат 228 евро през 2020 година", каза още Борисов.
„Нетният приход, т. е., разликата между това, което България трябва да плати, като вноски и това, което трябва да получи, действително е 12 милиарда. Изобщо, приходът, т. е., средствата, които трябва да получим, възлиза на 15,2 милиарда евро, до края на 2020 година", каза министърът, отговарящ за еврофондовете Томислав Дончев Той обясни така разликата в средствата, които получава България от сегашната финансова рамка и тези, които ще й бъдат отпуснати от следващата.
"Това са средствата от всички приходоизточници, които България има право да получи, безспорно добър резултат. Разликата от сега действащия програмен период е над 2 милиарда", каза Дончев.
Повече новини за икономика в Pariteni.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!