За всяко евро, внесено в бюджета на ЕС, България ще получи пет, заяви премиерът Бойко Борисов, който представи пред парламента доклад за приоритетните за България теми по време на Кипърското председателство и основни приоритети по време на Ирландското председателство на Съвета на ЕС.
В новата финансова рамка за 2014-2020 г. България ще получи над 12 млрд. евро нетен приход от ЕС - разликата между средствата, които получава и тези, които внася в бюджета на ЕС,посочи премиерът.
Той отбеляза, че преговорите са били проведени в трудни условия заради кризата. За България резултатът е добър - за следващия програмен период договорихме страната ни да получи над 15 милиарда евро, въпреки намаляването на общия бюджет на ЕС спрямо предложението на ЕК, посочи премиерът.
При съкращаването на общия бюджет за кохезионна политика с около 23 милиарда евро спрямо предишния период, България е една от малкото страни-членки, които ще получат повече пари по линия на структурните и кохезионния фонд, посочи премиерът.
Той отбеляза като постижение и запазване на дела на европейското съфинансиране в проектите, изпълнявани по линия на кохезионнатаполитика. При общо намаляване на бюджета за общата селскостопанска политика, България се очаква да получи повече средства за директните плащания и за развитие на селските райони в сравнение с настоящия програмен период, каза Борисов.
Като друго постижение премиерът посочи запазването на съществуващите квоти за улов на калкан в Черно море. Друг акцент, откроен от него, е свързан с процеса на разработване на националните позиции по законодателните предложения на ЕК.
България има ясно изградена и добре функционираща система, в която са разписани компетенцииите на всички участващи институции, работещи по въпросите на ЕС, каза Борисов. За да доближим повече европейската тема до гражданите и да повишим информираността за участие на България впроцеса на вземане на решения, проведохме редица инициативи, посочи министър-председателят и даде за пример седмицата "Европа-България".
Той приветства и инициативата на Народното събрание за провеждане на публични дебати в парламента, чрез които се ангажират българските граждани по актуалните въпроси отдневния ред на Европа и българското членство в ЕС.
През тази година ще работим интензивно за приемане на решение за присъединяване на България и Румъния към Шенгенското пространство във възможно най-кратък срок и за промяна на позицията на страните-членки, които все още изразяват резерви във връзка с нашето присъединяване, информира премиерът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!