Интерконекторната връзка между България и Турция може да стане част от газопровода "Набуко" и да бъде съфинансирана от другите участници в този проект.
Това предложи премиерът Бойко Борисов във Виена на срещата на върха на страните по проекта.
Ако комитетът "Набуко" отхвърли идеята, България сама ще си осигури парите за тръбата, но ще я ползва
само за собствени аварийни нужди, обясни Борисов.
Връзката с Турция ще струва около 100 млн. лева.
"Въпреки че, партньори по "Набуко" са големи енергийни компании от
държави членки на Европейския съюз и проектът има подкрепата на
Европейската комисия,
България очаква реални действия за реализирането му преди 2018 г.",
каза Борисов.
"България е изпълнила всички критерии по проекта и очаква конкретни действия за реална диверсификация на газовите доставки", подчерта още премиерът.
"Набуко" е жизненоважен за представените днес тук страни. Той е проект, чиито измерения имат не само регионално, но и общоевропейско значение. Той е един от водещите проекти на "Южния газов коридор", който е в състояние да гарантира реална диверсификация на газовите доставки не само за страните, през които минава трасето, но за Европа, като цяло", продължи министър-председателят.
В срещата участваха еврокомисарят по енергетика Гюнтер Йотингер и енергийни министри от Унгария, Румъния и Турция, министърът на енергетиката на Република Азербайджан Натиг Алиев, както и представители на акционерите в "Набуко".
Държавите-участнички потвърдиха политическата и законодателната подкрепа за проекта.
България работи активно и по изграждането на интерконектор с Гърция. През август започна строителството на 25-километрова газова връзка с Румъния, която ще минава под река Дунав. Очаква се тя да бъде въведена в експлоатация до май 2013 г. Газовата връзка със Сърбия трябва да е готова до 2015 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!