Петър Кънев (1867-1918) е индустриалец, предприемач и търговец от Габрово.
След като завършва средно образование в родния си град, отива да изучава текстилна индустрия в Брюн (Моравия). По-късно се завръща в България и се установява в София.
Опитва се да създаде модерна текстилна фабрика, но поради липса на достатъчно средства, не успява. Доставя си ръчни станове и започва изработката на платове за килими и дрехи, както и тапицерия и пердета за железниците.
След 28 години усилена работа и инвестиции натрупва значително материално състояние - притежава ценни книжа, акции, четири къщи в София, къщи, дюкяни, мелница и чифлици в Свищовско, ливади и ниви близо до София. Тъй като няма преки наследници, оставя всичко на по-бедни роднини и на държавата.
Петър Кънев учредява два дарителски фонда. Единият е с първоначален капитал 80 хил. лв. По волята на дарителя от него трябва да се отпускат стипендии за следване на приложни науки в чужбина, а младежите, които ги получават, да произхождат от бедни габровски или софийски семейства.
Вторият фонд, с начален капитал 30 хил. лв. се управлява от братята на Кънев. През 1921 г. те предоставят на софийската и габровската община финансови средства, които да се раздадат на бедни ученици или да се закупят предмети за бита от първа необходимост.
Ежегодно на 26 април - денят на смъртта на дарителя, от лихвите на фонда се раздават и парични помощи за бедни ученици от началните училища в Габрово и София.
Дейността на Петър Кънев е представена в енциклопедията на дарителството "Дарителските фондове и фондации в България 1878 - 1951 г."
Тази рубрика във Vesti.bg се осъществява по идея и със съдействието на Българския дарителски форум (БДФ), издател на енциклопедията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!