Иларион, митрополит Сливенски, със светско име Григор Арабаджиев, е висш духовник, общественик и културен деец, роден в Севлиево (1870-1939).
Учи в родния си град, а след това - Богословското училище в Търново. През 1894 г. постъпва като стипендиант в Киевската духовна семинария. По-късно става учител в Казанлък.
През 1904г. е ръкоположен за йеродякон. По предложение на екзарх Йосиф I става ректор на Цариградската духовна семинария. През 1917 г. е ръкоположен за епископ.
От 1992 г. до смъртта си е Сливенски митрополит. Издава списания и съчинения на религиозна и патриотична тематика. Носител е на Народен орден за граждански заслуги и орден "Св. Александър", на българския и руския Червен кръст.
През целия си живот митрополит Иларион дарява за общността, в която живее.
Довършва със свои средства започнатия от местно благотворително дружество приют "за престарели, бездомни и неспособни за работа" хора в Сливен. Дарението е на стойност 230 хил. лв.
През 1933 г. сградата е окончателно завършена и старопиталището е наречено на името на своя благодетел. То има 10 стаи, кухня и перални помещения. Пет години по-късно към него е построена и консервна работилница, която преработва зеленчуци от градината на приюта.
Митрополит Иларион дарява още средства за основаването на четири фонда - един при Светия синод в размер на 15 хил. лв., втори - при училищното настоятелство в Сливен. Целта му е крайно бедни, но упорити и талантливи деца да бъдат подпомогнати с учебници. Към 1943 г. капиталът на фонда е 15 хил. лв.
Основава и трети фонд с дарение от 15 хил. лева, който служи за поддържане на училищната библиотека, дарява и книги за нея. С лични средства подпомага и ученическата трапезария в града.
Голямо дарение от над 100 хил. лв. митрополит Иларион прави за построяване на църквата при Сливенските минерални бани.
Дейността на митрополит Иларион е представена в енциклопедията на дарителството "Дарителските фондове и фондации в България 1878 - 1951 г."
Тази рубрика във Vesti.bg се осъществява по идея и със съдействието на Българския дарителски форум (БДФ), издател на енциклопедията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!