Перикли Чилев (1864-1925) е учител и етнограф. Роден е в с. Крушево, Македония (тогава в Османската империя).
Завършва гръцко училище в родния си град и Солунската гимназия (1880). Следва класическа филология в Атинския университет, след което започва работа като учител в Крушево и Битоля (1883-1894).
От 1 септември 1894 г. до края на живота си е преподавател по класически езици в Първа софийска мъжка гимназия.
В продължение на 30 години учителстване той дава солидно класическо образование на известни българи, включително преподава гръцки и латински на принцовете Борис Търновски и Кирил Преславски. Полиглот, Перикли Чилев владее гръцки, албански, френски, немски и румънски език.
При избухването на Балканската война в 1912 г. участва като доброволец в Македоно-одринското опълчение. По време на Първата световна война прави научни обиколки в Македония. Публикува серия пътни бележки и научни трудове като "Тайните езици на слепците в Битолско" (1900).
Член-учредител е на Македонския научен институт, проучвател на етнографски материали и гръцки документи, отнасящи се към българското Възраждане.
Умира в София през 1925 г.
Наследниците му правят дарение, което е прието с протокол на учителския съвет на Първа софийска мъжка гимназия на 11 април 1925 г, а на 12 юни 1925 г. е основан фонд на негово име.
Към първоначалната сума на дарението от 2300 лв., преподавателите от гимназията прибавят събраната от доброволни вноски сума от 2198 лв. Образуването на фонда е израз на голямото уважение и признание на завършилите гимназията учители и ученици към ерудицията на Перикли Чилев.
Целта на фонда е да се отпуска награда, парична или под друга форма, на завършилия с най-висок успех ученик на класическия отдел на гимназията. Капиталът на фонда достига до 24 123 лв.
Дейността на Перикли Чилев е представена в енциклопедията на дарителството "Дарителските фондове и фондации в България 1878 - 1951 г."
Тази рубрика във Vesti.bg се осъществява по идея и със съдействието на Българския дарителски форум (БДФ), издател на енциклопедията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!