Екзарх Йосиф (светско име Лазар Йовчев - 1840 - 1915) е висш духовник, български екзарх, общественик и политически деец, роден в Калофер.
Учи във френския католически лицей "Св. Жозеф" в Цариград, завършва философско-литературния и правен факултет на Сорбоната в Париж.
През 1872 г. приема монашеството и последователно става йеродякон, йеромонах и архимандрит.
През 1876 г. е ръкоположен за епископ и ловчански митрополит, а през 1877 г. е избран за български екзарх.
След Освобождението остава начело на Екзархията и полага много грижи за напредъка на църковно-училищното дело в останалите под османска власт земи. Умира в София.
Екзарх Йосиф е общественик и политик с големи заслуги за развитието на българското просветно дело в Македония и Одринска Тракия.
Той оставя почти цялото си имущество за обществени нужди. През 1915 г. изготвя завещание, чието състояние включва влогове, ценни книжа от български държавни заеми и облигации на общините в Киев, Харков и Херсон. Някои от средствата се съхраняват в български банки, а други са вложени в австрийски, английски и руски банки.
В завещанието си дарителят оставя на разположение на Светия синод на БПЦ 300 хил. лв. Желанието му е с тези средства да се образува фонд, с чиито лихви да се предоставят стипендии на духовните семинарии в София и Пловдив, а остатъкът да се използва за печатане на книги с духовно съдържание.
В завещанието си Екзарх Йосиф оставя на БАН 150 хил. лв. за образуване на фонд на негово име. Като волята му е с годишните лихви да се награждават книги, написани в защита на православната вяра на българите.
Последните сведения за този фонд са от 1951 г., когато капиталът му възлиза на 492 511 лв. Допълнително желание на дарителя е 5 хил. лв да бъдат дадени на Мъжката гимназия в Разград и с ежегодните приходи от фонда на негово име да се купуват книги за бедни ученици.
В завещанието си Екзарх Йосиф предвижда и други средства за благотворителни цели - за Калоферската община, за подпомагане на бедни, но способни ученици от града, за училище "Екзарх Йосиф" в Ловеч, за прогимназията, носеща името му в София, както и суми за църквата "Св. Стефан" в Цариград, за женското благотворително дружество "Радост" в Русе и др.
Дейността на Екзарх Йосиф е представена в енциклопедията на дарителството "Дарителските фондове и фондации в България 1878 - 1951 г."
Тази рубрика във Vesti.bg се осъществява по идея и със съдействието на Българския дарителски форум (БДФ), издател на енциклопедията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!